şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ingilizcesi assistant professor olan bir tur profesor. cok yuce insanlardir. seviniz.
 • sanildiginin aksine docent'in yardimcisi degil docent'in yardim etmeye hevesli, meyilli olanina denir.

  ogrenci acisindan bariz bir fark vardir. docentler ogrenciye pek iyi davranmazken bunlar neredeyse "yardimsever docent" veya "melek docent" unvanina yaki$ir $ekilde ogrenciye arka gecerler destek olurlar. kotu gunlerinde corba pi$irirler.
 • doktora bitirmis birisi kural olarak docentlik basvurusunda bulunabilir ama genellikle "hoop usta nereye? once bir yardimci docenlik (yrd. doc.) al suradan... parayla diil sirayla” gibi engellemeler yuzunden tirsarak yardimci docent olur once... yardimci docentin ingilizcesi ise assistant associate professor olmaktadir. yrd. doc, docentin yapabildigi tum akademik isleri ustlenebilir ancak bazı idari isleri kural geregi yapamaz, yani yrd. docler ana bilim dali baskani, bolum baskani, başkan yardımcısı vs. olurlarken dekan veya rektor olamazlar.. evet böyle..
 • doktora çalışmalarını başarı ile tamamlamış, tıpta uzmanlık veya belli sanat dallarında yeterlik belge ve yetkisini kazanmış, ilk kademedeki akademik ünvana sahip kişidir.
 • yardımcı doçentliğe atanmak hadisesi istemekle veya yardım etmekle filan gerçekleşmiyor. kırk katır veya kırk satır icabediyor bu atanış. biz kırk satırı kırk eksi iki satırda izaha çalışalım.

  öncelikle bir üniversite biriminde açık bulunan yardımcı doçentlik, isteklilerin başvurması için rektörlükçe ilan ediliyor.

  fakülte ve fakültelere bağlı kuruluşlarda dekan, rektörlüğe bağlı enstitü ve yüksekokullarda müdürler; biri o birimin yöneticisi, biri de o üniversitenin dışından olmak üzere üç profesör veya doçent tespit edilerek, bunlardan adayların herbiri hakkında yazılı mütalaa istiyorlar.

  dekan veya ilgili müdür kendi yönetim kurullarının görüşünü de aldıktan sonra önerilerini rektöre sunuyor.

  tabii ki atama rektör tarafından yapılıyor.

  yardımcı doçentler bir üniversitede "her seferinde ikişer veya üçer yıllık süreler için" en fazla oniki yıla kadar atanabiliyorlar.

  her atama süresi sonunda görev kendiliğinden sona eriyor. öyle istifa, istifade vesair durumları söz konusu değil.

  yardımcı doçentliğe atamada aranacak şartlara bakalım:

  etiket konusu olduğu gibi doktora veya tıpta uzmanlık ünvanını veya üniversitelerarası kurulun ünerisi üzerine yükseköğretim kurulunca tespit edilecek belli sanat dallarının birinde yeterlilik kazanmış olmak,

  fakülte, enstitü veya yüksekokul yönetim kurullarınca, biri o dilin öğretim üyesi olmak üzere seçilecek üç kişilik bir jüri tarafından; sınava girenin kendi bilim dalında türkçeden yabancı bir dile, yabancı bir dilden türkçeye 150-200 kelimelik bir çeviriyi kapsaysan yabancı dil sınavını başarmak.
 • beri yandan yardımcı doçentlik kadrosuna atandıkları tarihi izleyen aybaşından itibaren (isterlerse o dereceye kadar inmemiş, o dereceyi hak edecek denli çalışmamış olsunlar) beşinci derecenin birinci kademesinden aylık alan kesim.
  öteberi yandan "maaş derecesi" ve "emeklilik derecesi" gibi iki müstesna kavramı çıkarıyor bu yardımsever doçentimiz bize. bahsi geçen derece ve kademenin maaşını alır ama, emekliliğini çalıştığı denli hak eder bu amcam ve teyzemler.
 • doktor ile doçent doktor arasındaki unvan.
 • doçent yardımcısı doktor olurlar kendileri. bir tür geçici öğretim üyeliği gibidir. doktor araştırma görevliliği ile doçentlik arasında bir geçiş aşamasını temsil ederler. her türlü akademik işin kendilerinden beklendiği, kendilerine yıkıldığı öğretim üyeliğinin parya boyutunu oluştururlar.
 • yurt dışında karşılığının genellikle bulunmadığı unvan.*