şükela:  tümü | bugün
252 entry daha
  • http://www2.tbmm.gov.tr/d26/2/2-2074.pdf kanun teklifi komisyona gelmis.
  • maaşa 100 lira zam, sözleşme 3 değil 4 yılda yenilenecek ve hokus pokus yardımcı doçentlik kalktı. eskiden var mıydı bunlar? yoktu. demek ki neymiş: yardımcı doçentlik kalkmış.
  • yeni gelen doktor öğretim görevlisi, kanundan anlaşılacağı üzere sadece isim değişmiş yardımcı doçentliktir. belirli bir süreliğine (4 yıl) atanmaktalar ve öğretim görevlisi doktorlar, doktora mezunu olmalarına rağmen; rektörün onayını alamadıkları sürece yardımcı doçentlikte olduğu gibi doktor öğretim görevlisi olamayacaklar.
  • aklıma takılanlar öğretim görevlisi doktoralara idari görev nasıl verilecek?
    3-4 öğretim görevlisi doktor ile açılan ana bilim dalları ne olacak?
    öğretim görevlisi doktorların zorunlu ders yükü kaç saat olacak, adı üstünde öğretim görevlisi?
    bu arada hiç farkettirmeden yeni doçentlik kriterlerini (dil hariç ki 65'i deı da alsın bir dr) kasmışlar..
    bunun altından yrd. doçentin 3600 ek göstergenin değişmesi vs. çıkar değişkilğin kaos yaratmaktan başka bir gayesi olmadığı aşikar.
  • mesele netleştikten sonraki entrylerin tamamına yakınını okudum. ama bu isim değişikliği ile ne hedefleniyor, değişen nedir anlayamadım. yeşillendirip izah eden olursa çok sevineceğim.
  • yardimci docentlikten ziyade doçentlikle ilgili bir düzenleme, docent olmak kolaylaşıyor, sözlü sınav kalkiyor. docent sayisi artacağı icin unvanin degeri düşecek. üniversite sayisi artti, kalite düştü; akademik teşvik geldi yayın sayisi artti ama kaliteli düştü; buna benzer bir durum olacak. yardımcı docentlik, docentlik önünde engel değildi ama birilerinin sikayeti uzerine paldir küldür değişiklik yapiliyor. kurumlar o kadar birbirinden habersiz ki (ya da baska birsey) üak docentlik puanlamasinda degisiklik yapmaya devam ediyor. ayrica her okul zaten daha zor yrd doc ve docentlik kriteri getirebiliyordu, simdi o durum da devam ediyor. isteyen bu kadro kriterlerini zorlaştırıyor zaten. akademiyi, tapu kadastro memurlugundan farkli görmeyen bakış açısıyla sadece unvana ve ada yonelik bu degisiklikte akademik hayatin özüne dair hicbir iyileşme yok, akademik kalitenin artmasina yonelik hicbir adım yok. yök'te de bazi karsi cikislar oldugu söyleniyor, komisyonda bazi degisiklikler gelebilir.