248 entry daha
  • "doktoradan sonra yardımcı doçentlik kadrosuna atanmaksızın doçentliğe doğrudan başvuru zaten mümkün. yardımcı doçentlik, doçentlik öncesi bir ara akademik kadro olup, aynı zamanda öğretim üyeliğine geçiş ve gelişim süreci olarak adlandırılabilir. teklife bakıldığında yardımcı doçentliğin kadro unvanının değiştirildiği görülecektir. cumhurbaşkanının söylemleri ile komisyon’da görüşülen teklifin getirdikleri bu yönü ile çelişmektedir. yardımcı doçentlik görünürde kaldırılmış olsa da sadece unvanın adı değiştirilmiştir. ‘yardımcı doçentlik’ kadro unvanı yerine, adı değiştirilen ‘doktor öğretim üyesi’ kavramı yer bulmuştur. mevcut düzenleme ile yardımcı doçent, uzman, okutman, çevirici, eğitim öğretim yardımcı kadrosunda bulunanların ‘doktor öğretim üyesi/görevlisi’ kadrolarına atanmaları öngörülmüştür. cumhurbaşkanı yine kandırılmış mıdır? yoksa akademi mi kandırılmak istenmektedir? yükseköğretimin temel sorunları çözüm beklerken, bu sorunların çözümüne yönelik esaslı çareler üretilmeden, sadece unvanın isim değişikliğinin akademiye bir yararı olmayacaktır.”

chp'nin kanun teklifine muhalefet şerhinden
    https://www.gazeteduvar.com.tr/…centlik-elestirisi/
  • " teklifin gerekçesinde yardımcı doçentliğin üniversitelerin kendi tabii ihtiyacı ve doğası sonucu değil, o günkü sorunlara pratik çözüm üretmeye yönelik icat edildiği belirtilmektedir. bu tespit bu teklifin hazırlanma sürecini de özetliyor. teklif erdoğan’ın talebi doğrultusunda yök’ün pratik çözüm üretmek için hazırladığı bir icattan ibarettir. teklif bir truva atıdır. çünkü bu teklif ile akademik atama ve yükselme kriterleri yeniden düzenleniyor. merkeziyetçilik daha da kurumsallaşıyor. bu erdoğan’ın ‘neden bir an önce bizim kadrolarımız doçent ve profesör olamıyor? bunun önünde hangi engel varsa kaldırın’ talimatıdır. bu talimatı alan yök ve akp iktidarı çareyi öğretim üyeliğine atama koşullarını esnetmekte bulmuş görünüyor.”

hdp'nin kanun teklifine muhalefet şerhinden
    https://www.gazeteduvar.com.tr/…centlik-elestirisi/
6 entry daha
hesabın var mı? giriş yap