• yardım etmekten keyif alan insan modeli
  • olabilmek için zahmetli bir işe kalkışılması gereken ünvan. efendim toplum olarak yardım etmeyi severiz. yine bunlardan bir tanesinde, aşırı buzlanmadan kaynaklanan, arabanın göt atmışlık durumu vardı. olay yeri yavaş yavaş kalabalıklaşıyordu. yardımsever vatandaş olmaya niyetlenen biz, arabayı normal yoluna getirerek, trafiğin akışını yeniden sağladık. kazazedeye geçmiş olsun diyecekken, adamın zil zurna sarhoş olduğunu gördük. yanımızdan geçen trafik polisleri durumun farkına varmamış olacaklar ki, yanımızdan transit geçtiler. halbüsem adam direksiyon hakimiyetini kaybetmiş, bariyerlere girmişti. mazallah oradan geçen bir vatandaş olsaydı, bu olay çok kötü sonuçlar da doğurabilirdi. sayemizde ceza almaktan yırtan sarhoş şöför, bize teşekkür ettikten sonra kuzu kuzu evimize geldik.
  • kendini başkalarına adama egoizmine tutulmuş kişi.
  • birisinin hayatını kolaylaştırmak için çaba sarf eden insan.
    hani "ben yaşadım sen yaşama" hesabı. ancak aynı zamanda "iyilikten maraz doğar" lafının hayat dersi haline geldiğini en iyi gören insanlardır.

edit: imla
  • yardim etmenin faziletlerini bilen kisi.
  • kendisine yardım edilmesini seven kişi anlamına da gelebilecek sözcük.
    (bkz: gece saatlerinde artan saçmalama potansiyeli)
  • yarmayi seven ucuncu tekil $ahis.
  • tamamen insan refleksi bu. yardımsevmez diye bir kelime yoksa, ki yok, o zaman yardımseverlik de başlı başına bir anlam ifade etmez. bu da aynı gecenin bir yarısı böö! diye korkutulan adamın altına sıçışı gibi bir reflekstir. yüzeysel olunca dünya daha güzel.
hesabın var mı? giriş yap