şükela:  tümü | bugün
 • kopyala-yapıştır hukuk dairesidir. o dairede hukuk mezunlarının olduğuna inanmak güç.
 • ekim ayı içerisinde, bir dosyamızla ilgili olarak verdikleri bozma kararında, iş mahkemelerinde yargılama yapılırken sıklıkla yapılan hataların özeti ve tespiti yapılmıştır. bizim için umut vaad eden bir karara imza atılmıştı; o nedenle çok kolay karalamamak gerekir diye düşünmekteyim.

  uyarı üzerine zorunlu edit: maalesef, bazı dosyalarda "farklı dengeler" gözetildiği için her zaman hukuka ve hakkaniyete uygun kararlar çıkmamaktadır. bu kararlar, sadece bu dairenin değil; genel olarak ülkenin içinde bulunduğu adalet sisteminin yansımasıdır.
 • iş mahkemesinden gelen davalara bakma süreleri 1 yıl(evet amaçları iş davalarını 1 ayda sonuçlandırmaktı bu yüzden istinaf mahkemelerini açtılar ama hala bu kadar uzun sürmekte) gibi muazzam uzun bir süre sürmektedir.yerel mahkeme/istinaf mahkemesi/yargıtay derken basit bir işe iade davası 3-4 yıl kadar sürmektedir.işte karşınızda adalet örneği.zengin için ne kadar hızlı işliyorsa karar verme süreleri,gariban için de bir o kadar yavaş işliyor..pis fakirler zaten bu ülkede neden nefes alıyorlar ki..bence hepimizin bir an evvel ölüp zengin kalantorlara daha fazla oksijen alma imkanı vermemiz gerekiyor.
 • bir daire. ben daireden anlamam işleyişe bakarım.
  2016 yılında iş mahkemesine başvurmuş bir dostumun davası henüz tam 1,5 yıl sonra pozitif olarak sonlandı.
  en azından pozitif olması güzel ama süreci bir de mağdur kişiler tarafından değerlendirirseniz tamamen iş kaybı, güç kaybı, iş gücü kaybıdır.
 • "iş davalarına sadece bu daire mi bakıyor?" bilmiyorum ama eğer sadece burası bakıyorsa dava süresi 3 yılı aşan örnek var.
 • son zamanlarda bu daireye ile işi düşen olduysa bi yeşillik beklerim gelen kutuma. bazı sorularım olacak da.
 • şahıs yahut sendika olarak davanız buraya düştüyse maalesef kararın lehinize çıkması zor.

  iş mahkemesinde defalarca davanızı kazansanızda, bilirkişi raporu lehinize yazılsa da burada kaybedersiniz. öyle çabuk falan da çıkmaz kararınız önce bekler sonra kaybedersiniz.

  sonradan kurulmuş bir daire. ankara daki avukatlar ve sendikalar pek hoşlanmıyor bu daireden. rivayetler dolaşıyor toplama daire diye.

  yukarıda bir yazar dengeler demiş. evet haklıyı ve mağduru koruyacağı yerde devleti koruyan bir dengeye sahip. devlet genellikle kazanıyor. aman kamu zarara uğramasın.

  nerden biliyorsun diyenler olacaktır. arkadaşımın başına geldi. elbette kararlarını birkaç avukata gösterdik onlarda şaşırdı. velhasılıkelam çok enteresan hukukiliği tartışılır hatta kendi daireleri ile tezata düşecek bir karara imza atmışlardır.
 • hakkında başlık açılmasına önce şaşırdığım, olumsuz entryleri görünce hiç şaşırmadığım "hukuk" dairesi.
  bir dönem işim gereği iş uyuşmazlıkları ile ilgili çokça içtihat okuyordum, halen de ilgim sebebiyle mahkeme kararlarını inceler dururum. özel okul öğretmenlerinin işe iadesini 9. hukuk dairesi kabul eder 22 etmez. işçi alacaklarıyla ilgili, başkaca işe iade davalarıyla ilgili, sendikal hak ve sendikal tazminatla ilgili konularda bakıyorum 22. hukuk dairesi neredeyse hep işveren lehine kararlar veriyor. işçi yararına yorum burada olmuş "işveren lehine karar".
  bazen bu hukuk dairesinin üyelerinin salt çoğunluğunun büyük şirketlerin büyük hissedarları olduğunu düşünmüyor değilim.