şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yargıtay, ücretten yapılan gelir vergisi indiriminin her durumda çalışana yansıtılması gerektiğine hükmetti

  --- spoiler ---

  yargıtay 9. hukuk dairesi, 2015/6509 esas ve 2018/486 sayılı kararında konuya açıklık getirdi. kararda, vergi usul kanunu uyarınca işverenin “vergi sorumlusu” sıfatını taşıdığı, işçiye ödeyeceği ücretten gelir vergisini kesip devlete ödemekle görevli olduğu belirtildi. devlet ile ücretli işçi arasındaki ilişkide işverenin rolünün, işçiye ait ücretten kesilen verginin devlete aktarılmasında aracılıktan ibaret olduğu vurgulandı. bu ilişkide işçinin gelir vergisi mükellefi, işverenin ise bu verginin beyanı ve tahsili ile görevli vergi sorumlusu olduğu kaydedildi.
  işverenin vergide hiçbir hak sahipliği yok

  kararda, bu ilişki çerçevesinde işverenin işçiden kesilen gelir vergisi üzerinde hiçbir hak sahipliği bulunmadığı, sadece kesilen tutarı doğru biçimde beyan ve vergi dairesi veznesine intikal ettirmekle yükümlü olduğuna dikkat çekildi.
  “maliye tebliğine rağmen işçinin hakkı”

  yargıtay kararına konu dava serbest bölgede çalışan bir işçi tarafından açıldı. serbest bölgelerde üretilen malın yüzde 85’inin yurt dışına satılması halinde, çalışanların ücretlerinden gelir vergisi alınmıyor. işten atılan işçi, vergi indirimlerinin de geriye dönük ödenmesini talep etti. işveren, maliye bakanlığı’nın konuyla ilgili 1 sayılı serbest bölgeler kanunu tebliği’nde, vergi indiriminin işverene ödenmesinin öngörüldüğünü savundu.

  yargıtay kararında ise 3218 sayılı serbest bölgeler kanunu’nda dahi işçiden kesilen gelir vergisinin işverene aktarılacağı düzenlenmemişken, idari yazı ve işlemlerle böyle bir sonuca ulaşılmasının mümkün olmadığı belirtildi.

  net ücretten anlaşma yapılması durumu değiştirmiyor

  işçi ve işverenin net ücret üzerinden anlaşma yapmış olmasının durumu değiştirmeyeceği kaydedilen kararda, indirilen verginin işçiye ödenmesi gerektiği ifade edildi. kararda, “ücretten kesilecek verginin mükellefi işçi olup, kanundaki koşulların gerçekleşmesi halinde muafiyetten yararlanacak olan da işçidir” denildi.
  --- spoiler ---

  link
 • aslina bakarsaniz devrim niteliginde bir karar bu. pek cok firma ar-ge merkezleri kuruyor, bu vergi avantajindan yararlaniyor, ama calisanlarina hicbisey vermiyor. eskiden veren birkac firma vardi, onlar da digerlerini ornek gosterip biraktilar. simdi ford calisanlari kendi insan kaynaklarina soruyor, ama temsa da oyle yapiyor deniyor. temsa'dakiler soruyor, mercedes bile vermiyor cevabi geliyor.

  al sana kapi gibi yargitay karari. ama ar-ge calisanlarinin bir sendikasi yok ki bunun icin savassin.. (gerci sendika olsa ne olacak, 3 kurus paraya hukumet yalakasi oluverirler hemen)
 • türkiye'de serbest bölgede çalışan herkesin takip ettiği ve sonuçlanması yılan hikayesine dönen çok önemli bir karar. bu sefer çalışan lehine sonuçlanmış gözüküyor.

  https://www.haberturk.com/…en-karar-2198863-ekonomi
 • işveren'in ibnelik defteri sayfa 461: eğer serbest bölgede işyeri açıyorsan işçinin elde ettiği vergi iadesini bankadan işçiye transfer etmeden önce işçinin maaş kartını almayı unutma!

  tanım: maaş denen şeyin ancak brüt ücretten hesaplanacağını, netten kararlaştırılsa dahi arada kalan vergi farkının aslında işçi adına devlete ödenen bir meblağ olduğunu ve devletin bunu iade etmesi halinde, bunu almaya hak sahibi olan kişinin işçi olduğunu söyleyen karardır.
 • ya haberi yapan kişi ağır sıçmış, ya da konu hakkında aynı sene içinde 2 farklı karar var:

  https://www.haberturk.com/…odenecek-2210785-ekonomi

  geçmiş olsun.