şükela:  tümü | bugün
  • geç bile kalındı. güçlü kuvvetli yazılımlarla gayet mümkün olan hede. hakim, savcı ve avukatlara bundan 50 sene sonra gerek kalmayabilir.
  • sadece yargıyı değil, yönetimleri de robotlara emanet etmemiz gerekiyor.
  • aha terminatör filmi başlıyor..
  • oo çok güzel yerden yakaladınız. şimdi hakimler savcılar düşünsün. gelecekte bir çok şeyi emanet edeceğiz.
  • (bkz: hakimin takdir yetkisi)
    (bkz: hakimin hukuk yaratma yetkisi)

işin içinde biraz da duygu vardır. robotlarla yapılacak iş değildir.
  • biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik.

robokop..
  • robot; tanım olarak başkasının buyruğunu yerine getiren veya makinalara verilen isimdir. yani yargıyı robotlara emanet edemezsin komik olur. düşünsene mutfak robotu gibi adalet robotu varmış.

evvela ekşi yazarları olarak tanımlara, kelimelere hakim olmamız lazım çocuklar. "robotik yargı hakimi" tanımı yapılsa da onun içerisinde otomasyon veya yapay zeka olmalı. çünkü robot yorumlamaz, robot fikir yürütmez, "robot" kelime manası olarak mekaniktir.

yargı ve daha pek çok yönetim organının, füturistik senaryolarda zaten "yapay zeka"ya teslim edileceği konuşulmakta. bununla alakalı oldukça fazla bilimsel yayında, oldukça farklı yazı bulabilirsiniz.

ben ekşi sözlükte birilerinin ilkokul çocuğu gibi, zaten konuşulan konularla alakalı "fikrim var" diye ortaya atılmasını sinir bozucu buluyorum.

bu konu üzerinde dalga geçilmemesi gereken ve oturup konuşulması gereken bir konu. ama çocuk gibi "robooot!" vs. diye değil, yargının yapay zekaya emanet edilmesi veya yargıda otomasyona gidilmesi gibi ciddi başlıklarla, kelimelerin altı doldurulan güzel cümlelerle ifade etmek lazım.

eğlenmek iyidir, ama iyice anaokuluna bağladınız.

yeni neslin bu kadar geri zekalı olduğunu görmek üzücü gerçekten.
  • özel hukuk alanında testleri yapılmış ve iyi sonuçlar vermiş uygulama.
  • gecelerin yargici_robo_31 mail adreslerini gormemize neden olacaktir.
  • her şeyi çok iyi bildiğinizi gösteren hede.

geç bile kalınmışmış...
    daha anca denemeler yapılıyor, geliştirmeler yapılıyor. daha piyasada "aha işte oldu, yaptık" denilmiş bir alet yok.

ayrıca robot tamamen farklı bir şeydir.
    robotlar elektromekanik sistemlerdir. siz yapay zeka ile karıştırdınız.