şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: yabgu)
 • moğollarda, ilhanlılar'da hukuki, askeri ve yönetsel her türlü yargı işlerine verilen ad
 • (bkz: yargi)
 • ezel akay ve haldun çubukçunun beraber yazdıkları,yakın zamanda da filmi çekilecek olan roman.
 • şamanik köklerinden kopmak zorunda bırakılmış türkmenler üzerindeki moğol, selçuklu ve bizans baskısını ve zulmünü harikulade bir öztürkçe ile anlatan roman. ezel akay'ın filmi hala beklenmektedir...
 • (bkz: yergu)
 • eğer filmi çekilecekse, çekiliyorsa, kitapta anlatıldığı gibi çekilebilirse...
  karmaşık bir anlatıyla başlayuben, ikinci kısımda (yani yargu kısmında) yazarların (akay ve çubukçu) keskin zekâlarını ortaya sürdükleri ( karakterleri satranç oynar gibi konuşturdukları) insanı gülme krizine soktukları, sonunda insanı ağlatmaya çok yaklaştıkları bir eser.

  anlatının artalanında bir de siyaset, din ve iktidar sorgusu var.
  tavsiye olunmasa adı bilinmeyecek, namı duyulmayacak. bu kötü işte.
 • şiddete karşı oyunun, hukuka karşı adaletin savaşı'nı konu alan lezzetli bir roman. bir alıntı yapı bu lezzetten bir parça sunalım:

  "şol muhterem din adamuna ve dahı onun bigi olanlara din gerektiğü içün, bize gerekmez! acunun varluğuna el koymaduk ki bize din gereksün. hiçbir nesneye ıssı çıkmaduk ki bize din gereksün. hiçbir canluya yavuz olmaduk ki, bize din gereksün. varımuzu hepümüzün sayduk, yokluğu hepimüzün kılar olduk. adu görklü muhammed yalavaç baba'dan öğrendük: komşusu açken tok yatan bizden olmadu ki hiç, bize din gereksün! komşumuz aç kalanda alayumuz aç kalduk. birümüz tok isek, hepimiz toyduk. varu dahı, yoklan bilece üleştük. bize din nice gereksün ? adu güzel ali baba ilen kırklar sofrasunda bir üzümü engür idüben içtük. ol şarabu hergiz içerük ki, bize din nice gereksün? saraylar kurup zindanlar yapturmaduk, bize din nice gereksün? altun ilen gümüşü, gevher ilen atlasu gömü idüben saklayucu olmaduk, bize din nice gereksün! kamuya vergü, haraç salmaduk ki, bize din gereksün!

  (...)

  daha tur tağundan inmeden adu görklü musa baba, altuna tapmaduk; ulu yalavacumuzu satmaduk; bize din nice gereksün? adı görklü isa baba'yu çarmuha geren olmaduk, bize din nice gereksün! biz dahı çarmıhumuzu onlan bilece yaptuk, yüklenüben göçün tuttuk, bize din nice gereksün? adu görklü hasan ilen ağulanduk, adu görklü hüseyin ilen susuzluktan kırulduk, bize din nice gereksün? adu görklü fadime ana'yı, adı görklü meyremce ana'yı gözlerinü yaşıl yaşıl çağlatan biz mi olduk ki, bize din gereksün? sizler din ıssı iseğüz, bize din nice gerektür? yok... asla gerek değüldür. istemezük!"
 • zaten hacivat karagöz neden öldürüldü'yü türk sinamasını en iyi filmi sayan ben, bu kitabı okuduğumdan beri filme de çekilmesini bekliyorum; ama nafile.
  çünkü bu ülkede başarılı olan her şey cezasını çektiği gibi, ezel akay da hacivat karagöz neden öldürüldü ile ticari olarak batarak cezasını çekmiştir.
  halk, kazandan çıkmaya çalışan ezel'i paçasından tuttuğu gib geri çekmiştir.
  ezel de henüz yargu'yu çekememiştir!
 • ezel akay ve haldun çubukçu'nun iki sayfalık yoğun bir söyleşi ile bugünkü sol gazetesinde anlattıkları ortak eserleri. okumayan eksik kalır, benden söylemesi.