şükela:  tümü | bugün
 • ak parti'nin seçim stratejisidir.
  geçmiş seçimlerde de bunu kullanmışlardı, ama bu seçimde artık ayyuka çıktı.
  mekanizma şöyle işliyor:

  1. iftira atılıyormuş gibi yapılması.
  medya ve troller bir konuda iftira niteliğinde bir şey atar. bu iftira, karmaşık bir bilginin bir parçasını kullanarak açıklama gerektiren bir yalan üretmekten ibarettir. yani aslında iftira atılmıyor ama karşı tarafta iftira atıldı izlenimi oluşturuluyor. ya da şöyle diyelim, mesele gerçekten bir iftira atarak itibarsızlaştırmak değildir, göstere göstere yalan söylenmeli ve gerçeklerin arasına sıkıştırılmalıdır.
  örnek verelim:
  imamoğlu'nun amcasının ölümüne sebep olması.
  imamoğlu'nun valiye it demesi.
  antrikot mevzuu.
  atatürk'ün eroin fabrikası kurması.
  imamoğlu'nun terörüstlere 'gelin beraber yönetelim' demesi.
  imamoğlu'nun çocuğu tokatlaması.
  imamoğlu'nun öfke sorunu.

  bu noktada en önemli şey, bu iftiranın bir yanıyla bir gerçeklik taşıması. imamoğlu'nun amcası gerçekten de intihar etmiştir. imamoğlu valiye tam da anlaşılmayan bir şey demiştir. antrikot videosu apaçık ortadadır. 1900lerin başında şişli'de eroin fabrikası vardı vs. vs.

  fakat bu gerçeklik asla tümüyle verilmez. "işte ispatı" diye sunulan kayıtlar daha da şüphe uyandırır. örneğin "itlik" videosunun net kaydı diye sunulan video. bu kelime kullanılmış bile olsa asla tam olarak gösterilmeyecektir, hiçbir videoda.

  2. karşı tarafta haksızlığa uğradık hissinin, yandaş tarafta da suç ortaklığının oluşturulması.
  yarı gerçekler gösterilerek karşı tarafa savunulacak bir sürü şey bırakılır. gerçekliğin sadece küçük(veya mesele gerçekten iftira atıp bir kısmı verildiğinden karşı taraf açıklamalar yapmak, tamamlamak zorunda kalır. tartışılan mesele iddiaya açık olduğu için "tartışmalı pozisyon" yaratılarak iki takımın ölümüne kendi iddiasını savunması, gol olsa da reddetmesi ve takımıyla suç ortaklığı kurması sağlanır.

  3. karşı kampın tereddütte bırakılması.
  bu yarı yalan bilgiler aynı zamanda yarı-gerçek olduğu için, karşı kampta çatlak sesler ortaya çıkar. evet, eroin fabrikası doğrudur. evet, imamoğlu yanağı pışpışlamıştır. evet, basitlik saçma bir açıklamadır ve itlik demiştir. bu "doğruların" da savunulması doğrucu tarafa düşer ve "adamın gol diyor" deme imkanı ortaya çıkar.

  4. gündemin çalınması.
  karşı tarafın oluşturduğu gündemler bu pozisyon tartışmasıyla boğulur. böylece gündem oluşturma gücü elde tutulur.

  5. karşılıklı nefretin ve kamplaşmanın körüklenmesi.
  kuzu, soylu ve benzeri figürler suç ortaklığını yaygınlaştıracak ve kamplaşmayı körükleyecek açıklamalar yaparlar. mesele erdoğan'ın ağzından tekrar edilir.

  6. konunun yeni iddialar ve yeni yarı-gerçeklerle süslenmesi, geliştirilmesi.
  medya ve troller, özellikle beceriksizce hazırlanmış "belgeler" ortaya çıkarır. komik krokiler çizilir, alakasız resimler kullanılır, montaj olduğu besbelli fotoğraflar yayınlanır.

  7. nefretin karşılanması.
  imamoğlu tarafı, çaresizlikle ak parti tarafına nefret hisseder. mağdur olmuştur, mağdur etmeye çalışır. bu durum bir saldırganlığa tercüme edilir, öfkeli elit zengin şehirli boğazda viski içen okumuş chp'li figürüne saldırı yenilenir.

  bu planla baş etmek zordur. sebatla kamplaşmaya direnmek ve "erdoğan'ı seveni sevmek" şimdiye kadar işleyen tek savunma oldu. diğer türlü nüfus dengesi hafifçe ak parti lehine olduğundan karşı atakların püskürtülmesi ihtimali yüksektir.