şükela:  tümü | bugün
 • alışma evresindeki sürücüler için can simidi vazifesi gören bir harekettir bu..ayak debriyajdan tam çekilmeden gaza basılır..böylece gereksiz stop etmelerin(ki kimi bölgelerde buna istop deniyor) önüne geçilir..ha bu yöntem çok kullanılırsa mekanik aksamın kısa sürede canına okunur o ayrı..trafiğe çabuk alışmak lazım..
 • gaza basmadan, sadece debriyaja bastığın ayağını araba hareket edene kadar yani yarısına kadar kaldırman.. böylece araba çok yavaş hareket eder, böylece ani hareketler olmadığı için tutup oraya buraya çarpmazsın park ederken.. tamam "gaza basmadan araba gider mi?" diye düşünme gidiyo bi dene sen arkadaşım..
 • debriyajın tam orta noktasıdır. hissetmek için biraz uğraşılmalıdır. yarım debriyaj yapma eylemi ise, arabayı gaza basmadan kaldırmaya yarar. debriyaj pedalının ortalarında (ne çok basılmış, ne çok çekilmiş) öyle bir nokta vardır ki, debriyaj o noktada tutulursa araç hareket etmeye başlar ve araç yokuşta olsa dahi herhangi bir geriye kayma olayı yaşanmadan ilerlemeye devam eder.
 • yamulmuyorsam yarım debriyajın kavrama ile ilgisi yok. hatırladığım: mesela 3. viteste giderken gaza %60 basıyorsun, seyir halinde giderken debriyaja yarısına kadar basıp (ayağını gazdan çekmeden) bırakıyorsun. bi dişliyi * yarım tur fazla çeviriyor. böylece aynı gaz seviyesiyle daha hızlı gitmeye başlıyor. sonuç: çabuk eskiyen baskı balata, sıyrılan dişliler...
 • binek araçlarda çok saçma bir uygulamadır. tamamen cebinize zararı var. keyiften başka bir halt değildir bu yarım debriyaj olayı. haa benim çok param var ben baskı balatayı senede bir değiştiririm diyorsanız tabiki size kimse laf diyemez.

  dikkat edilirse binek araç dedim. binek araçlarda milisaniyelerle iş yapılmıyor, siz mili saniyeleri hesaba katarak gideceğiniz yere yardırıp gidiyorsunuz yarım debriyaj heel-and-toe filan derken tak bir kırmızı ışık (gitti `2 dk)`.

  fakat yarış araçlarında yarış esnasında bu gibi uygulamalar size 0,01 salise bile kazandırıyorsa bırakın yarım debriyajı tek kalkışta balatayı bile bitirse, önemli olan kazanılan süre.
 • lise fizik bilgimle bi dişliyi hareket ettiren pedal nasıl yarım basılır, ya içerdedir ya dışarıda diye atarlandığım pedal pozisyonu. adamlar yapmış.

  (bkz: yeni türkü - çember)

  ekleme: bilgilendirme için @deli cavus a teşekkür ederim.