• tatil, bayram vs. öncesi bahtsız insanların çalışmak zorunda olduğu zaman dilimi...
  • öğrenciler için öğleye kadar ki derslere girip, öğleden sonrayı kırmaya imkan tanıyan gün.
  • yarım gün uzakta ankara...
  • yarım gün çalışma diye bir geyik vardır. mesela "cumartesi'leri yarım gün çalışıyoruz." denir. ya da "arefe günü yarım gün çalışacağız." 09:00-18:00 arası çalışan bir kişinin bu hesapla en geç 13:30'da şirketi terk etmesi gerekir. oysa gerçek çok farklıdır. "yarım gün" denilen cumartesi'leri saat 16:00'ya kadar şirkette kalırsınız. arka arkaya bir kaç hafta 14-15 gibi çıksanız göze batarsınız. arefe günleri yine akşama kadar şirkette kalır, müşterilerin bayram öncesi halledilmesi gereken "acil" işlerinin peşinden koşturursunuz.
    kısacası "yarım gün" büyük iş hayatı palavralarından biridir. yarım gün diye bir şey yoktur. 3/4 gün vardır. söylemesi zor diye, bir de personel durumun vehametini geç anlasın diye böyle denir. kanmayın.
  • sabah evden çıkmamla başladı bendeki yarım gün şaşkınlığı. zannediyorum ki, ortalıkta yarım günlüğüne işe mi gidilir psikolojisinin surat ifadesine yansımış olduğu bir sürü talihsiz insan görücem ama yok.. metroya yürüyene kadar takım elbiseli bi kişi bile görmedim, herkes günlük kıyafetlerini giymiş, kimisi bavullarını çeke çeke ilerliyo. metroya girince de gördüğüm manzara pek farklı değildi, plaza servisi gibi çalışan metroda yine iş hayatına dair kimseyi görmedim. metrodan inip yoluma devam ederken, her tarafı ofis kaynayan semtte ııh kimse yok işe giden, trafik desen bomboş. bu yarım gün uygulaması bir tek bana mı geçerli, bi ben mi işçiyim, bi ben mi emekçiyim bu memlekette, birazdan çıkıp i'm legend diye bağırıcam, hazır ortam da filmdekiyle türdeşken..
  • saat 12.00 gibi biter. insanlar 13.00 gibi uyumuş olur.
  • metrobüslerin bomboş ve itiş kakış olmadan kalkmasına vesile olan gün. negzel ya. keşke hergün böyle olsa. yalnız resmen kimse işe gitmiyormuş bugünlerde. daha önceki yarım günlerin hepsini izin alan biri olarak ilk defa yüzleşiyorum bu gerçekle.
  • dersi öğleden sonra olanlar için "tam gün tatil" demektir.
  • saçma bir gün. ulan 3-4 saat için getiriyosunuz iş yerine sonra çalış. yok ya !
hesabın var mı? giriş yap