şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ozellestirme ruzgarlarinin altinda kalip gitmis izmitin korfez ilcesinde bulunan fabrika.
 • bir zamanlar sümerbank'a bağlı olarak kurulup üretim yapmış olan porselen fabrikası..

  23 aralık 2004 tarihli vatan gazetesinin "52 milyon dolar kimin cebine gitti" manşetli haberinden:

  "...tesisi işler halde satın alan evyap geçtiğimiz yıllarda makineleri söküp hurda fiyatına sattı. metruk haldeki fabrika binası için ise yıkım ekibiyle anlaşma yapıldı ama yıkım henüz gerçekleşmedi..."

  bu ülkede özelleştirme adı altında yapılanları özetleyen çok belirgin bir örnek..

  amaç asla bu fabrikaların özel sektör tarafından işletilmesi falan olmadı*.. bir kısmı bizzat devlet eliyle kapatılıp yepyeni makinaları hurda fiyatına satılır ve binaları yıkılır, devredilirken; büyük bir kısmı da arazi rantı uğruna yok edilmek üzere böyle evyap gibi kurtların önüne atıldı.. hükümet bu fabrikaların akıbetini hiçbir zaman sorgulamadı.. çünkü amaçları, sümerbank'ın ve onu hatırlatacak her şeyin yok edilmesiydi zaten..

  bizler tüyü bitmemiş yetimin hakkını bu dünyada soramadık.. iktidar sahipleri şuh kahkahalar eşliğinde sahip olduğumuz her şeyin ırzına geçerken onları engelleyemedik..

  unutmayın ki ilahi adalet var ağalar.. o terazi kurulacak.. ve o zaman muhatabınız biz gibi koyunlar olmayacak.. biz alamadık ama, o yetimin hakkını alevden maşalarla çekecekler kursağınızdan..