şükela:  tümü | bugün
 • bir yılmaz güney filmi. senaryo, yönetmen ve başrolde yılmaz güney vardır. 1971 tarihinde çekilmiştir.
  diğer rollerde ise fatma girik, nihat ziyalan, erol taş, bilal inci, yavuz selekman, süleyman turan, feridun çölgeçen, oktay yavuz, nükhet egeli vardır.
 • kara çocuk yılmaz güney'dir elbette, mavi çocuk da masmavi gözleriyle fatma girik.
  çocuk gibidirler sahiden, öyle severler birbirlerini. sevmek ayrılmamak demektir zaten, ölümde ve yaşamda, daha zor olarak.
 • film boyunca ennio morricone'nin il clan dei siciliani için yaptığı müzik çalar, çalar, çalar, çalar..

  filmde başkasına ait bir mülke zorla girip, mülk sakinlerine işkence uygulayıp eğlenen gençler teması da vardır. hani michael haneke 26 sene sonra falan, ay çok yaratıcı diye lanse ediliyo ya funny games'le.. ondan diyorum.. 26 sene sonra tabi ehehe

  filmin sonu bana kalırsa acayip kötüdür. mavi çocuk gelinlikleriyle ve elinde kırmızı gülle gelir, ki gülle gelmesi bence muhteşem bir olaydır, önceki sahnelerdeki şoparlarla telefon konuşmasında yapmadığı şeyi yaparak iyi bir çizgi çeker, kara çocuk'un kadını olduğunu ve ona aşık olduğunu gösterir, yılmaz güney gelir üstü açık arabasıyla bi bakarsınız onda da kırmızı bir gül vardır. işte dersiniz, kara çocukla mavi çocuk.. işte şimdi her şey yoluna girecek. ancak etrafını çeviren polisler müthiş gaza gelerek, hemen olaya dahil olurlar, kara çocuk'un da kanı deli akmaktadır, o da silahını çeker. ve bam gün diye polisler indiriverir kara çocuk'u. her şey çok hızlı biter. seyirci olarak 'noldu amına koyim ya, daha demin mutluluktan altımıza sıçıyoduk' dersiniz ve film o sırada biter. işte bence o kötüdür.

  bir de filmde bu eve zorla girme sahnesindeki bazı diyalogların benzeri 1977 yapımı bülent oran'ın yazdığı şerif gören'in yönettiği istasyon adlı şahane filmde de vardır.
 • komiser sülüman çocuk, bıdı bıdı yapan eşine tokat atınca, kadının verdiği tepki müthiştir; "anamm... gözüm çıktı galiba..." buna rağmen kadın yine dırdıra devam etti ya, helal olsun cesaretine.

  ve bir aşk filmi olarak yeşilçam'ın dibine vurmuştur bana göre.
  mavi çocuk ile kara çocuk'un yatakta pişti oynaması, homeros'un destanından tiradlar canlandırmaları, arabanın kaportası üstünde piknik yapmaları, uçurtma uçurmaları, evde masa başında rakı içip birbirlerine sarılıp şarkı söylemeleri... şimdi böyle sayınca farkettim ki sahiden aşk filmi ya la bu...
 • (bkz: funny games)
 • su an tv2 de yayinlanan film. ayrica 71 yilinin istanbuluna bakmak guzel oldu. daglardan tepelerden anlasilan cengelkoy sahili ve beykoz tepeleri kullanilmis. eglenceli bir film.
  (bkz: sekban-i cedid) nedir?