şükela:  tümü | bugün soru sor
 • seyh bedrettin destaninda kullanilan ifadedir. "yemegimi, suyumu, topragimi paylasirim ama yarimin yanagi sadece benimdir arkadas, kusura kalma" anlamina gelir özetle.
 • nazım hikmet'in kosmos'un kardeşliği adına isimli şiirinde geçen bir mısradır. kardeşliği simgeler, sevgiliyi yüceltir.
  ...
  "yarin yanağından gayrı
  her yerde her şeyde hep beraber"
  diyebilmek adına
  evlerin
  yurtların
  dünyaların ve
  kozmosun kardeşliği adına
 • cem karacanın söylediği şeyh bedreddin destanının en hareketli kısmında geçen,

  yarin yanağından gayrı
  her şeyde her yerde
  hep beraber hep beraber
  diyebilmek için

  olarak sürüp giden slogan.
 • şeyh bedrettin, moğol saldırısından sonra yaşanan taht kavgası sırasında halkın açlık ve sefaletten dolayı çektiği büyük acılar ve döktüğü gözyaşları üzerine bu sözleri dile getirmiş ve isyanı başlatmıştır.
 • engels der ki

  ''...tüm burjuvazi, siz komünistler kadınlarda ortak mülkiyeti getireceksiniz diye koro halinde bağırışıyor.

  ''burjuva için karısı üretim aracından başka bir şey değildir. üretim araçlarının ortaklaşa kullanılacağını duymuştur ya, bundan doğal olarak, kadınların da sosyalleşmeye (paylaşılmaya -bn-) tabi tutulacağı sonucunu çıkarmıştır.

  (......)

  ''proleterlerin karılarını ve kızlarını el altında bulundurmakla yetinmeyen burjuvalarımız, eğer resmi fuhuş kurumundan yararlanmalarının sözünü etmezsek birbirlerinin karılarını ayartmaktan büyük zevk duyarlar.

  ''burjuva evliliği, gerçekte, evli kadınlarda ortaklık sistemidir; (...) bugünkü üretim düzeninin ortadan kaldırılmasıyla, bundan doğan, kadında ortaklık, yani resmi ve gayri resmi fuhuş da zorunlu olarak kendiliğinden ortadan kalkacaktır.'' (komünist manifesto, bilim ve sosyalizm yayınları, mart 1976, s. 48-49)
 • benden hiçbir beklentisi olmamasına rağmen, bana arkadaşlığını veren insanları hatırlatan söz. insanlığın ulaşabileceği üst noktayı ifade eder. kimi hayal dese de, aslında herşeyin kalbimizde olup bittiğinin kanıtıdır bu söz. vicdanı temsil eder ayrıca. alçak gönüllü olmayı, karşılıksız sevmeyi ve dostluğun değerini içinde barındırır. tabi anlayana...
 • daha eskisi varsa uyarsın, bulabildiğim kadarıyla bu kalıbın en eski benzer-kökeni kilise babalarından tertullianus'un (160-225) meşhur apologeticum'unda yer alıyor.

  tertullianus eserin bir yerinde (39.11) "omnia indiscreta sunt apud nos praeter uxores" diyor yani türkçesiyle "karılarımız dışında bizde her şey ortaktır". kaynak: http://www.tertullian.org/latin/apologeticus.htm

  elbette "biz" derken kastettiği hıristiyan toplumu. zalım roma devletine meydan okurken gösterdiği bu dirençli ve hanımköylü duruşu saygıyla karşılıyorum, tertullianus'tu tullianus, sapı kanlı demiri kör bir bıçaktı tertullianus.
 • ihtiyaç halinde "yarın kirli sakalından gayri" olarak revize edebiliriz.
 • yumusatilmis komunizmde(ya da sosyalizmde) hersey paylasilmaya tabidir.
  yarin yanağindan gayri