şükela:  tümü | bugün
 • rakibini ezmeye, gecmeye calisilan ve sonunda odul olan calisma. eskiden musabaka denilirdi.
 • (bkz: toyota yaris)
 • herkes herkesi seviyor..
  hepsi de başka türlü seviyor.
  herkes herkesi sevmesin, gerek yok.
  adam azaldı, sevgi de elden gidiyor.

  ''bana sen haklısın deyorlar,
  hayır hayır, ben çok haklıyım.'' * bilen biliyor.
  bu yarışın dışında kalanlar,
  adamı sevgi, sevgiyi de adam ediyor.

  --- özdemir asaf ---

  "bir kapı önünde", adam yayınları, 12.b., istanbul - ağustos 1996
 • en zevklisi içkiyle yapılandır.

  ihtiyacınız olan: içki içmeyi bilmeyen biri (mümkünse sevgili)
  bir şişe tekila
  bir hakem (tarafsız ya da yandaş)

  yarış sonu rakibiniz tarafından hatırlanmayacaktır, ama ertesi gün eğlenecek cok fırsatınız olacaktır.
 • dünyanın etrafında döndüğü şey.

  ben bi, atletico bilbao-real madrit maçı izledim, (bkz: 8 aralik 2007 atletic bilbao real madrid maci) olamaz böyle bir şey. dünya öyle yakından bi şekilde o maçın etrafında dönüyordu ki, dikkatli olmasalar top çarpabilirdi.

  öte yandan, yeni yetme bi kısım çocuklar, aynı dünyayı yakalayıp bir bayrak gibi herkese gösterebileceklerine yüzde yüz inanarak, satranç maçına galip tayin olunmaya çalışır.

  kıskanç kadınlar birbirlerini yenmekten büyük zafer tanımaz aynı nedenle.

  pintiler başka pintilere sayısal üstünlük kurar, işte bu yüzden.

  ara sıra dünyaya da darbeler gelir bu sefer. tepişmelerden sıçrayıp payıymış gibi dünyanın kafasına çötönklenir. sağrısını tokatlaman gerekir işte o vakıt dünyanın. sağrısını tokatlayıp şaha kaldırman, dörtnal koşturman... ki, oklar mızraklar isabet kaydetmesin.
 • aynı zamanda bursa'nın karacabey ilçesine bağlı bir köy.
 • bana her zaman zavallıca gelmiştir yarışlar ve yarışma hırsı. yani insan kendiyle yarışabilir bunu anlarım, hırslı da olabilir ona da eyvallah. ama bir insanın bir başkasıyla yarışırken girdiği haller, finişe ulaşmak için değil de o kişiyi geçmek için hırs yapması, insanın düşebileceği en alçak noktalardan biridir.

  seneler önce yeni tanıştığım biriyle pinpon oynamıştım mesela. bir vuruş yapıp atamayınca dalga geçmiştim kendimle. topa sert vuruş yapıp dışarı atınca "oooo affetmedim hehe, bence bırak pinponu" falan diyorum. adam ise oralı değil, "bu dünyaya pinpon için geldim, hepinizin a. koyacağım" diyor gözler, burnundan soluyor, hırsla yapıştırıyor pinpon raketini topa. yani aslında diyor ki "bilinçaltımızda bu bir savaş, ve bu maç varoluş mücadelesini temsil ediyor", hay senin yarım akıllı entellektüel beynine be arkadaş, yaladığın mürekkebe! terminator müsün olm ne hırs yapıp geriyorsun ortamı? tabii suçlu bu adam değil, buna bu gazı veren anada babada, ilkokul öğretmeninde.