şükela:  tümü | bugün
  • bugün beyaz 2012 modelini aldım.
    daha önce binmediğim ya da kullanmadığım bi arabaydı.
    arkadaşlarımdan kullanan bir iki kişi vardı ve memnunlardı.
    yaklaşık 200 km yol yaptım, ilk izlenimim;
    gücü beklediğimden daha iyi, öyle 1.0 motor araba yerinden oynamaz diyenleri haksız çıkartır.
    he çok atak falan da değil, güvenip değme aracın soluna girilmez.
    yakıtı gerçekten az, 4.6l/100km ortalama.
    klimanın motorla ilgisi yok, elektrikli, yani çalıştırdığınızda yakıt sarfiyatını artırmıyor ya da aracın performansını düşürmüyor, bu çok iyi.
    toyotanın, bu araçtaki iç malzeme kalitesi beni hayal kırıklığına uğrattı,
    bildiğin sert plastik kullanmışlar, berbat.
    bi de pek işim olmuyor ama bu araçtan devir saatini esirgemişler. göstergeye vites yükseltmenizi yada düşürmenizi söyleyen lamba koymuşlar onun yerine.
    uzun yolda yorar, şehir içinde çok kullanışlı
    bu segmentte alış fiyatının uygunluğunu, satış kolaylığı ve az değer kaybı, yakıt sarfiyatı, servisinin yaygınlığı, aracın güvenliği gibi etkenleri düşündüğünüzde alınabilecek bir araç.

edit: aracın içi dışı bir, 1. ve 2. viteslerde baya motor sesi alıyor,
    diğer viteslerde motor sesi falan yok ama bu sefer de yol sesi var.
    bir de ben cam lastiklerinden geldiğini sanıyorum rahatsız edici bi tıkırtı var.
    bursadaki servisi baya ilgili ve kibarlar.
    birde 4-5 kişiyken araba ben 1.0 motorum diyor. (1-2 kişide sorun yok)

edit 2: öncelikle araç aldığımda brc lpg liydi. lpg yle yürür mü bu araç demeyin, benzinle lpg nin performan açısından farkını ben ayıramadım. zaten %3 gibi bi performans kaybı oluyormuş.
    aracı 19000 km de bakımı yeni yapılmış olarak aldım. şuanda 47000 km de. toplamda 28000 km yapmışım. 4 te 3 ü uzun yol.
    toplamda 1700 litre gaz almışım. (+- 50 litre)
    toplamda 3900 lira lpg ye para vermişim.
    ortalama 6.4 litre gaz yakmış.
    ortalama 2.30 civarından almışım gazı.
    benzine dikkat etmedim ama toplamda 250 lira da benzine para vermişimdir.
    30 ve 40 binde iki kez bakıma soktum toplamda 550 lira. (biri yetkili servis biri speedy de)
    40 binde lastiklerini değiştim sava taktım 350 lira.
    tüp bakımına soktum iki kez 100 lira.
    268+268+206 olmak üzere 3 tane mtv ödedim.
    26500 e alım satım dahil aracı aldım.
    geçen hafta 31000 e ilanı koyduktan iki gün sonra da sattım.
    toplam verdiğim para :32500 (alım yakıt ve masraflar dahil)
    toplam aldığım para: 31000
    çok kahrımı çekti. konfor yok, ekonomi arabası. tavsiye ederim, eğer imkan varsa her evin önünde ikinci araba olarak olmalı bundan.
  • (bkz: toyota yaris)
  • kendi ülkesinde 4bin-5bin devir araba kullanıp bizi böyle arabalara mecbur bırakan petrol ticareti yapan kapitalist ülkelere ve hayvani vergi alan devlete girsin dediğim arabadır..
  • 1-2 ay kadar önce 2013 modelini, 11.200 km'de, 34.250'ye aldım. şu ana kadar 700 km yaptım. 200 km'si görece şehir dışı.

2 çocuğum var, %90 ailemle birlikte kullanıyorum. dolayısıyla performans beklentim yok. şehir içi 50-60, otobanda 80-90'ı geçmem.

konfor açısından oldukça memnun kaldım (daha önce kullandığım aracın çok eski olduğunu da belirtmem gerek). gösterge panelleri, radyosu, genel olarak iç tasarımı ve kullanılan malzeme gayet güzel.

vites aralıkları kısa, içeriye aldığı motor sesi bence hiç rahatsız edici değil. amortisörleri sert. klimayı açtığınızda dik yokuşlarda iyice bayılıyor ama normal yollarda pek sorun görmedim.

devir saati yok fakat yukarı/aşağı vites değiştirme uyarı ışıkları var. bu ışıklar belli devirlerde sabit yanmıyor, gaza ne kadar bastığınız önemli.

arabalardan anlamam fakat otomobil sizin için, sizi a noktasından b noktasına makul sürelerde götürecek bir "araç"sa, toyota markasının bilinirliğini de hesaba katınca bence alınabilir.
  • 1 haftadır 2016 modelini kullanıyoruz. sıfır kilometre aldık ve şu an 83 kilometrede.

motoru çekmiyor diyenler yanılıyorlar, makine yolda gayet kararlı bir şekilde hızlanıyor. dik sayılabilecek yokuşları bile arabada 3 yetişkinken ikinci viteste gayet rahat çıkabiliyor. üstelik klima birinci kademede açıkken yapıyor bunu.

vites aralıkları çok rahat ve kısa, yola çıkıyorsunuz bir bakmışsınız 70'le giderken beşinci vitestesiniz. tabii bu ekonomi manasında bir artı sağlıyor size, şehir içi yakıt tüketimimiz bu aralar 4.8-5.7 litre aralığında geziyor. trafiğe girince 7 litreyi görebiliyor. araç daha rodaj döneminde bunu da eklemeliyim. debriyaj pedalı yumuşacık, ayağınızı yormuyor. vites topuzu küçücük, benim gibi erkekler için kullanımı biraz zor ama arabayı anneme aldık kendisi çok memnun.

direksiyonu tüy gibi hafif, serçe parmağınızla bile çevirebilirsiniz. hızlandıkça fazla sertleşmiyor ve ki bu bir eksi bana göre. ayrıca hissiz bir direksiyon. ama park ederken büyük avantaj.

toyota'yı bu konuda takdir etmem gerekiyor ki, en boş donanımda bile 7 hava yastığı ve vsc koymuş arabaya. diz hava yastığı var lan, daha önce kullandığımız hiç bir arabada diz hava yastığı olduğunu hatırlamıyorum.

frenleri başarılı buldum. gayet iyi duruyor araba.

en boş paket olsa da olması gereken donanımlar mevcut, usb aux girişi mesela. gövde rengi ayna ve kapı kolları var. hediye olarak park sensörü de veriyor pek çok bayii.

sonuç olarak, bu arabayı düşünüyorsanız tavsiye edebilirim. ekonomi için veya eşiniz için* alınabilir. ama 1000 cc olduğunu unutmayın. öyle 1.6 araba gibi gitmiyor yolda. 1000 cc bir arabadan beklenmeyecek bir derecede gidiyor evet ama mesela kendi aracım olan mitsubishi colt kadar da iyi gitmiyor.