1. turkiyenin en az mesin yuvarlak kadar cok kullanilan ancak en bos ve anlamsiz metaforu. cocuklar "yaris ati"na donmusmus sinavlara girmekten. bide bunun oss ile ilgili konusurken "3 saatte insanin hayati belirleniyo olur sey degil" seklindeki acilimi vardir o daha da bostur.
 2. sensin. benim. her birimiz birer yarış atıyız.

  doğduğumuz günden beri koşuyoruz. finish çizgisinde ölüm bizi beklediğini bile bile deliler gibi koşuyoruz. birbirimizi ite kaka, çekiştire çekiştire ilerliyoruz dört nala.

  start verildi. sol kulvardan yüklenen pilavüstü bilgisayar okumayı daha çabuk söktü, yüzmeyi 5 yaşında başardı, kurdele takılacak, yıldızlı pekiyileri var.

  dıgıdık dıgıdk tik tak tik tak. daha o yaşlarda nasıl da empoze ediliyor yarışma duygusu. öyle ki çaresiz ki bünyelerimiz çabucak öğreniyor kopya çekmeyi. öğrenmeye gittiğimiz okullarda yalan söylemeyi, rol yapmayı her şeyden çabuk kavrıyoruz.

  dıgıdıgık ya da tik tak tik tak. oğlumuzda anadolu lisesini kazandı. vah vah bizim ki kazanamadı. 100 metre farkla öndesin, bravo.

  dıgıdık dıgıdık tik tak tik tak. oğlumuz (kızımız da olabilir pek tabii ki) ingilizce konuşur şakır şakır. hadi amcalara bir konuş görsünler. "fuck you. fuck the system. suck my dick." aferin oğluma.

  dıgıdık dıgıdık tik tak tik tak bir sürü problem yaşadığın yaşlar. ergenlik dönemin. ilk defa aşık olursun. ki o öyle bir duygudur ki tüm bu koşturmaca boyunca yaşabileceğin en asil duygu... ama bir şeyler yanlış gider. o yaşlar öyledir. her şey yanlıştır. her şeye isyan. çabuk bozulur moralin. ama anlamaz kimse seni. çünkü çalışman gereken bir öss sınavı vardır. o yoksa öys. o yoksa lgs ales, les, kpss, ss... bitmez ki...

  dıgıdık dıgıdık tik tak tik tak fen mi seçsem tm mi seçsem derken. fen derler. çünkü fen daha karizmatiktir. oysa sen gazeteci olmak istiyorsun. belki yazar belki şair. derler ki yapma demiyorum hobi olarak yine yap. hele ki futbolcu olmana asla izin vermezler. yedeğiniz olan kaleci beşiktaş'a transfer olmuştur. siz okulda sınavlarınızı kaçırmamak için maça çıkmamamışsınızdır. kimin umrunda.

  dıgıdık dıgıdık tik tak tik tak yaş geçer. at yüklenen yükler de ağırlaşır. oğlumuz istanbul'u kazandı derler. oysa sınav sonuçları bile belli olmamışken. oysa diyemezsin ki ben istanbul'da okumak istemiyorum diye. o stresle yanlış tercihler yapılır. yanlış şehir, herşeyden önce.

  dıgıdık dıgıdık tik tak tik tak yurt dışına çıkılır. bizim oğlan da ...... ya gitti. çok özlüyoruz ama ne yapalım.

  dıgıdık dıgıdık tik tak tik tak okul biter.

  dıgıdık dıgıdık tik tak tik tak askerlik hemen. aman aradan çıksın. emret komutanım. sik beni komutanım. çabuk sik. daha uğrayacağım yerler var.

  dıgıdık dıgıdık tik tak tik tak gelirsin. olmuşsun bir moron. toparlan bir an önce.

  dıgıdık dıgıdık tik tak tik tak iş ara. mal mal otur evde.

  dıgıdık dıgıdık tik tak tik tak iş bul

  dıgıdık dıgıdık tik tak tik tak birilerinin omzuna bas yüksel

  dıgıdık dıgıdık tik tak tik tak birilerine yalakalık yap

  dıgıdık dıgıdık tik tak tik tak evlen

  dıgıdık dıgıdık tik tak tik tak çocuk yap

  dıgıdık dıgıdık tik tak tik tak aynı hayatı çocuğuna da diret

  dıgıdık dıgıdık tik tak tik tak nereye? son 100lük işte. bir kafa farkı önde gidiyorsun ölüme. kafam girsin böyle hayata.

  dıgıdık dıgıdık tik tak tik tak öldün işte. ya ne bekliyorsun ki? ne bıraktın geride?
  `
 3. borçlu bir vatandaşın 3 tane yarış atı vardı. hipodroma haciz ihbarnamesi gönderdik. atlar yarış kazandıkça dosyaya para geldi. at koştu, dosya kazandı. bir de aynı atlar için tarım bakanlığına yazı yazıp atlara haciz koyduk. bakanlıktan cevap geldi. atlara haciz koymuşlar, atlardan birinin tayı olmuş ona da haciz koymuşlar. ulan el kadar tay haczedilir mi be! etmişiz, yalan yok.
 4. insandan değerlidir. geçen gün bir kamyon gördüm, arkasında; "dikkat! yarış atı var!" yazıyordu. baktım, sahiden de at taşıyor.

  bu insanlık nereye gidiyor arkadaşım? tamam, o da bir can ama sen böyle yazdığında daha kıymetli gösteriyorsun, daha değerli. o kamyonu insan kullanıyor lan!