şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugün şanlıurfa'da koşulan günün 4.koşusunda saat 19.30'da 3 numaralı demirkırgülü isimli 4 yaşlı kısrağa binmiş ve 1300 metrelik yarışta atın son viraja doğru tempo kaybedip yarıştan kopmasına ve son sıralara doğru gerilemesine rağmen atı hiç durmadan kamçılayarak atın son 300 metre kala devrilmesine belki uyutulmasına sebep olmuştur. ismail çizik bir aprantidir, yeni mezundur apranti okulundan ve bugün bu yarış onun ilk yarışıydı. yaptığı ise kabul edilemez.

  izlemek isteyenler için

  bu soyadı size kimi hatırlatıyor. hışman çizik. 2015 yılında istanbul kızı isimli atla yarış biterken gereksiz kamçılar yüzünden atı bayıltan şimdinin jokeyi.

  edit: ilgili şahsın koşuyla ilgili twitter'a düşen kendini savunması.

  yarışla ilgili kendi yorumu
 • at devrilmese haber olmayacak, vurduğu kamçılar da kabul edilebilir olacaktı. adama niye kızıyorsunuz anlamadım, iki kamçı eksik vursa yaptığı normal mi olacaktı?
  duyar kasıyor gibi görünmek istemem ama atlara böyle davranılıyor olması kimseyi rahatsız etmiyor sanırım, görece daha tecrübeli olan şahısla olan yazışmada "ata dayak atılacak zaman vardır." minvalinde bir cümle geçiyor.
  günümüz dünyasında üzerine bahis oynanması dışında at yarışlarının ne gibi bir amacı kaldı? geçmişi çok eskilere dayanan, yüzlerce yıllık bir kültür olabilir ama artık atların gidebilecekleri yollar bile kalmadı dünyada.
 • son düzlükte yapılan normal olay bu bende sandım ki düştükten sonra saldırdı gibi bi durum var. normalde yapılıyor demem kabul ettiğimden değil ama 3-4 yıl bu yarışları iş gereği takip etmiştim at dengesini yitirdiği için düşüyor bu arada.
 • tjk'nın uyguladığı çok ciddi kurallar var bu konu hakkında.

  bir jokeyin bir yarışta belirli bir sayıda kırbaç kullanma hakkı var. ve o gün içerisinde koştuğu bütün yarışlarda da kullanabileceği kırbaç sayısı bellidir. bu rakamı aşarsa 6 ay men cezası alır.

  burada ise at yarışta bir şey yapması olası değil. çok geride kalmış. potaya girme şansı yok yarış sonunda. bu noktada neden ata vuruyorsun ki ?

  burada da bence at kırbaçtan dolayı düşmemiş olabilir. çukura basmış gibi duruyor.