şükela:  tümü | bugün soru sor
 • umut sarıkaya'nın son uykusuz'da kullandığı muhteşem sıfat. kısacası şöyle bir girişi vardır yazının, her şey açık ve nettir;

  "sabah 6 oldu mu tak ayaktayımdır. her sağlıklı insan gibi kalkar kalkmaz sıçarım. lifli gıdalardan bolca tükettiğim için kayısı gibi sıçarım. ardından bir bardağa kırdığım iki yumurtayı içerim. eşofmanları çeker sahilde koşarım. belediyemizin yaptırdığı spor parkurlarında aletli jimnastik yaparım. ardından eve dönerim. kahvaltımda bitki çaylarını tercih ederim, tatlı ihtiyacımı kuru kayısıyla karşılarım, ceviz olmazsa olmazımdır, belki biraz yağsız peynir. kahveyi ağzıma sürmeyeli aylar oldu, şekeri bırakalı ise yıllar. işe giderim, işimi severim. bence insan mutlu olduğu işi yapmalı. ofiste masamı süslerim. mutluyum dolayısıyla insanlara gülümserim. sevdiğim şarkıları sık sık mırıldanırım. hiç tanımadığınız birine selam vermek, insanlardan bir merhabayı esirgememek bence dünyanın güzel ve yaşanabilir bir yer olması için yeter de artar bile. bilgisayarımı açarım ona buna çocuk, yavru kedi resmi yollarım. gelen forward maillere ağız dolusu gülerim rakı ve sigara içen maymun resmine güldüğüm dün gibi aklımdadır. çünkü sigara ve rakı içmek insanlara özgü davranışlardır fakat bunu bir maymundan beklemek imkansızdır. işte ben buna gülerim... dostlarıma değer veririm, özel günlerimi unutmam. durup dururken hediyeler alırım onlara. bir işi başardığımda kendimi ödüllendiririm. bir siyah çikolata veya bir meyveli yoğurtla. kendimle barışığımdır, severim kendimi, insanları sevdiğim gibi... tanıdınız mı beni? bilin bakalım kimim ben? yarrak gibi adamım ben"
 • umut sarıkaya'nın, geneli $ukela tespitlerden biri.

  $imdik, aslında yazıyı okuduğumda bu tespiti çok da ba$arılı bulmadım. yani ne bileyim, umut sarıkaya'dan bahsediyoruz ki bu adam yaratıcılığın dibine yüzmü$, yüzmü$ de kum çıkarmı$, sonra o çıkardığı bir avuç kumu "lann sssu çççok soğukk!" formatında takılıp suya alı$maya çalı$an ki$ilerin üzerine atmı$, ardından da "kehkeh!" diye gülmü$ bir kimsedir. yarrak gibi adam, bu bağlamda çok yaratıcı, "aman aman da öldüm bayıldım ehur ehur!" bir tespit değil bence. yok, kendimi zorluyorum, ı ıh olmuyor...

  ve fakat, mevzubahis tespit, özellikle yazıdaki çizimle bir arada ele alındığında, i$te $ahsım o noktada darma duman oluyor, elimde değil. yarrak gibi adam, amık bir mutluluk kisvesi altında onlarca i$i halleder, bir oraya bir buraya deli sikertmi$ gibi ko$tururken, aklıma istemsizce kendi vurdumduymazlığım, ü$engeçliğim, tiksinçliğim geliyor. ben bir adımımı diğerinin önüne koymak için dahi kasım kasım kasılırken, yarrak gibi adam aktiviteden aktiviteye ko$uyor, insanlarla dost oluyor ve bu esnada bir yandan da sağlıklı ya$am mutlu ya$am tatlarına haiz oluyor.

  kıskanmamak elde değil. yarrak gibi adam'ın bu lanet olası enerjisi nereden geliyor, ben $ahsen deli gibi merak ediyorum. enteresan duygular sarıyor içimi, hislerim harman oluyor. sonra açıyorum uykusuz'u, bakıyorum $u yarrak gibi adam'a bir kez daha. "senin suratındaki gülümsemeyi sikeyim, amınakodumun enerjiki!" diyorum usulca.

  kimse duymuyor.
 • y.rrak gibi adam - macera no:2

  y.rrakgibiadam - bayılıyorum çingenelerin yaşam tarzına abi... müziğe ve eğlenceye adanmış bir hayat. kapı gıcırtısına oynuyolar desem yeridir... keşke çingene olsam.
  sinirliadam - e ol... kolundan tutan mı var?
  y.rrakgibi adam - olmam ama....
  sinirliadam - siktirgit lan burdan...!!
 • hakikaten yarrak gibi adamdır, adını hakedendir. o yazıdan bir kısım da ben aktarmak isterim, en çok sinir eden kısmı.

  --- spoiler ---

  "madem sordun cevap vereyim; her insan gibi kendimde beğendiğim ve beğenmediğim özellikler var. kendimde beğendiğim özellikler; dürüst, sevecen ve dostcanlısı olmam, beğenmediklerim ise; insanların söyledikleri her şeye inanmam, almaktan çok vermeyi sevmem ve yalan söylemeyi bir türlü becerememem. ki en çok bu sonuncusu için kızıyorum kendime umut" dedi. "yalan söylüyorsun orospu çocuğu" diyerek omuzlarından silkelemek istedim ama o kadar içten ve inanarak söylüyordu ki bunları, yapamadım. ve çekip gitti.

  --- spoiler ---

  bu yazıdan sonra iç sesimin sık kullandığı bir haykırış olmuştur yalan söylüyorsun orospu çocuğu.
 • en az düz adam kadar incelenesi, kült karakter.
  -----
  _: fakat tabi ki de copyright u.s.
 • en sevdiği besteci yanni'dir. çünkü, onun için müzik bir festivaldir, pozitif olmalıdır; dinleyen neşe ile coşmalıdır.
  misal rainmaker'ı çok sever. bu şarkı onun için çok özeldir; her dinleyişinde içi kıpır kıpır olur, yerinde duramaz: http://www.youtube.com/watch?v=rvjh_pozxmc
  zaten dikkat edersek, mevzu konsere de katılmıştır; arkaplanda sürekli alkış tuttuğunu yakalayabilirsiniz.
 • uzun boylu koca kafalı çok sert* bir abimizdir.
 • (bkz: macera no 6)**

  y.g.a.: tünaydın seyit...
  seyit: günaydın abi... buyur gel kayfaltı yapalım... tüpte eppek ısıtayım sana...
  y.g.a.: teşekkür ederim seyit ama, beyaz ekmekten kaçınmaya çalışıyorum... dışardaki müthiş güneşi kaçırma derim... aypodunu ve parmak arası terliklerini alıp bana katılmaya ne dersin?..
  seyit: bunu gerçekten çok isterdim ama aypodum yok... belki terliğinin tekini verirsen sana eşlik edebilirim!..
  y.g.a.: o-oooo, güle güle seyit!..
  seyit: güle güle abi...
 • kişinin haleti ruhiyesi ile değişik anlamlar içeren çok yönlü tümce örneğin ;
  - yarak gibi adam a,g ondan birşey olmaz...