şükela:  tümü | bugün
 • bozbük'te genelde hukukçuların yaşadığı bi yazlık sitesidir. severim, giderim
 • yargıçlar ve savcılar birliği'nin kısa adıdır. dernek başkanlığını ö. faruk eminağaoğlu yürütmektedir. merkezi ankara'da, konur sokak, özsoy işhanı, no:25/12'dedir.
  daha ayrıntılı bilgi için http://www.yarsav.org.tr/
 • ilgili meclis komisyonunda görüşülen "hakimler ve savcılar birliği" kanun tasarısı ile tüzel kişiliği sona erdiriecek olan kuruluş.
 • seçimle beraber kanun tasarısı düşmüş ve tüzel kişiliği sona erdirilememiş kuruluşa, bugün ankara valiliği'nden yargıdaki kamu çalışanlarının mesleki örgütlenemeyeceklerine dair yeni bir itiraz gelmiştir.
 • hakim ve savcı adaylarının mesleğe kabul ve adaylığa kabul yetkisinin adalet bakanlığı’ndan alınıp hsyk'ya verilmesi konusundaki ısrarlarına gıcıklıkla karışık hayranlık duyduğum meslek örgütü.

  hayranlık duyuyorum çünkü amaçladıkları şey yargı bağımsızlığını sağlama yönünde avrupa birliğince de desteklenen oldukça büyük bir adım olacak. üstelik her ne kadar etkileri çok güçlü olmasa da yürütme kanadından gelen 2 üye mevcut kurulda (adalet bakanı ve müsteşarı) hsyk mülakatları yapınca torpil olmayacak mı peki? elbette olacak ama teorik yönden göze ve kulağa daha hoş daha steril gelen bir izlenim bırakılacak. ayrıca an itibariyle bir tür iki başlılık söz konusu gerçekten. adalet bakanı adaylığa kabul ediyor ve genel idare hizmetli olarak hakimlik stajı yapılıyor. 2 yıllık stajın bitiminde ise hsyk mesleğe kabul ediyor adayları.

  gıcık oluyorum çünkü yeni sınavların açılmasını bekleyen kimisi yaş sınırına gelmiş binlerce insan var. açılan davalar, verilen yürütmeyi durdurma kararları neyin ne zaman ve hatta nasıl olacağına bile etki ediyor. 2006'da başlayan bu "yarsav vs adalet bakanlığı" durumu hala sürüyor ve kara henüz görünmedi. sınavı bekleyenleri bir kenara bırakın mülakatı geçip hakimlik stajına başlayan insanların bile geleceği yarsav'ın inadının yarattığı belirsizlik bulutlarıyla sarılmış vaziyette (bkz: #11522464).
 • kanaatimce ergenekon sorusturmasının perde arkasını bir guzel ortaya dokmus ve canli canli tum turkiye' ye duyurmus birliktir..

  zamanin otesinden gelen edit: ha tabi hakimlerin ve savcıların siyasilerden, polislerden baskı yedigini bilmeyelim biz, yokmus gibi davranalım..
 • bugun haberlerde takip ettigimiz demeclerine gore kimlerin suclu kimlerin "haksizliga ugramis" olduguna kanaat getirebilen bir kurulusmus. bakalim:

  "...o kanadoğlu ki, çetelere karşı verdiği hukuk savaşımı görmezden gelinemez iken, ismi onların yanına konulmuş, çetelerin hukuk karşısında sınav vermesi için görevi gereği yaptığı itirazlar, çetelerin suçlarını kapatmak olarak yorumlanır hale gelmiş, yaratılan bilgi kirliliğinin oluşturduğu cesaret ortamında yargıtay ceza genel kurulu bile verdiği kararla çetelere hizmet etmekle itham edilir duruma sürüklenmiştir. "