şükela:  tümü | bugün soru sor
 • karşındaki kırılmasın diye içine attığın her şeyin üzerinden beş yıl da geçse seni ruhsal ya da fiziksel olarak hasta ettiğini görünce insan daha açık sözlü olmaya başlıyor.
  20li yaşlarda arkadaşımdır üzülür dediğim ve kendi kendime düzelmesini beklediğim her sorunu, 30lu yaşlara yaklaştığım şu günlerde gayet açık açık ifade edebiliyorum. karşımdaki kişinin olgunluk seviyesi ve dürüstlüğe verdiği önemle de alakalı bu kadar açık olabilmek ama genel anlamda zamanın kayıp gittiğini, giden hiçbir anın geri gelmeyeceğini anlayan insanlar bu yola başvuruyor.
  gergin her ortamdan kaçıyorum mesela, seviyorum diye katlanırdım insanlara artık kesinlikle katlanmıyorum. kimlerle arkadaşlık edilir ya da dost olunur anlayabiliyorum ve zamanımı boşa harcamıyorum.
  yaş almak güzel şeymiş gerçekten herkese ergenlikten bir an önce çıkmayı şiddetle tavsiye ediyorum. büyüyorum diye üzülmeyin, gün geçtikçe daha sağlıklı bir psikolojiniz olacak göreceksiniz.
 • "hayat bir parça nakış işlemesine benzetilebilir. hayatının ilk yarısında herkes işlemenin ön tarafını görür, ikinci yarısında ise tersini. ikincisi o kadar güzel değildir ama daha öğreticidir. çünkü iplerin birbirine nasıl bağlandığını görmemizi sağlar."

  (bkz: arthur schopenhauer)
 • yaş aldıkça insanların kırılmasını o kadar kafaya takmamaktan öte değer vermiyorsun.hep iyi insan olayım diye gülümserken kötü davranıldığında bile alttan alayım kırgınlık olmasın derken asla değerin bilinmiyor.
  babam her zaman derki üç kuruşluk insana beş kuruşluk değer verirsen sen kaybedersin.
  iyi insanların 'sinsi' olarak adlandırıldığını gördüm, ne kadar çirkef olursan da o kadar seviliyorsun, sevilmesen de önemli değil, omuzlarına yük olarak bindirmektense hayat yalnızda güzel.
  yani açık sözlü olmak çoğu zaman kazandırıyor.

  ağzına sıçarsam bana aşık olursun
 • (bkz: menopoz)
 • menfaatçi tipler için kesinlikle geçerli olmayan önerme. yaşları ilerledikçe daha da ketumlaştılar. ne malvarlıklarını ne başlarına gelen olayları söylerler, varsa yoksa geyik muhabbeti.
 • öyle, mesela hepiniz çük kafalısınız, birçoğunuzun beyni mercimek kadar ve bence fantayla çalışıyor. çok yaşlı olduğumu söylemeye gerek yok sanırım :)
 • açık sözlü olmaya, yaş almak yerine yaşlanmak diyerek başlamak iyi bir fikir olabilir.
 • insanları kırmamaya özen gösterdikçe sen kırılıyorsan, hareketlerine dikkat ettikçe karşındakiler daha da kabalaşıyorsa sen de aklından geçeni dobra bir şekilde söyleyebilmelisin. sikerim saygısını terbiyesini. niye kırılan hep sen olasın?
 • bende neden tersine işlediğini anlamadığım durum. burada yazan dostların aksine ben yaş ilerledikçe daha bir sözümü esirger oldum sanki. önceden çat diye söylerdim karşımdakine ne hissettiğimi yıllar geçtikçe karşımdakini kırmaktan mı korkar oldum yoksa yoruldum mu birilerine birşeyler anlatmaya çalışmaktan bilmiyorum ama daha bir içime atar oldum kafamdakilerini. iki düşünüp bir konuşuyorum artık.

  gerçi böylesi daha iyi gibi sanki. üç günlük dünya, kimseyi üzmeye değmez :)
 • kendini tanıdıktan sonra gelen alttan alamamanın sonucudur.