şükela:  tümü | bugün
 • yaş tashihi davasından farklı olarak bir kanıta dayandırılmadan yapılması talep edilmiş bir değişiklik türü.
  ufak bir not düşeyim; "her yaşın kendine göre güzelliği vardır" denir, ama ne bileyim yetmiş yaşında olup da, kendisini kırklarında hissetmek ve öyle yaşamak isteyen milyonlarca insan vardır.
  emile ratelband 69 yaşındadır ve hollanda'da tanınan bir kişidir. emile yaşının 49 olarak değiştirilmesi için mahkemeye başvurur. kendisi "insanlar mahkeme kararıyla adlarını ve cinsiyetlerini değiştirebiliyorlar. peki neden yaşları değiştirilmesin?" diye soruyor.
  kendisini 40-45 yaşlarında hissettiğini ve özgür bir insan olduğunu, cinsiyetimizi ve adımızı değiştirebilecek seviyede olduğumuza göre de akıl sağlığımızın da yerinde olduğunu, bu nedenlerle yaşımızın da değiştirilebileceğini düşünen birisi.
  dışarıdan bakınca zararları faydalarından çok gibi görünüyor olsa da, belki sanıldığı gibi olmayabilir. birincisi dediği gibi özgür bir bireyse bu kişinin kendisini ilgilendiren bir durum. ikincisi hukuki olabilecek sorunların büyük çoğunluğu (evlenme yaşı, alkol satın alma, oy verme, araba kullanma gibi..) çoğu otuz hatta yirmi yaş öncesini ilgilendiriyor. örneğin şöyle bir düzenleme yapılabilir;
  hayatta sadece bir kereye mahsus 60 yaşından sonra en fazla 20 yaş olmak koşuluyla yaş değişikliğine izin verilebilir.
  diğer taraftan yaş büyütme de var elbette. zor kısmı burası aslında. eminim aranızda da vardır" 25 yaşımdayım fakat 40 yaşımda hissediyorum" diyenler olacaktır. mesela buna da 30 yaşından sonra olmak kaydıyla tek seferlik bir 20 yaş yükseltme hakkı verilebilir. artık emeklilikle ilgili düzenlemeyi de yapsınlar bir şekilde. tabi sözlük'teki yazarların çok büyük bir çoğunluğu altmış yaşının altında olduğu için şimdilik bu konuyu anlamakta zorluk çekeceğiz.