şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 4 temel matematik islemi olan "cikarma" islemi araciligiyla hesaplanir. kesin sonuc istenir, virgulden sonrasi ihmal edilebilir. sonucun birimi yazilmazsa puan kirilir.
 • eger kuru likid bir his varsa yas diildir. :)
 • saniyede dokulen gozya$ının mol sayisi ki$inin agirligina bolunup cıkan sayıdan ki$inin ya$i cikartilir
 • kimi yerlerde ; çocugun ana rahmine geldigi gunden itibaren yasama baslamasindan dolayi,
  cocuk daha dogdugunda 9 aylik dogar ve 3 ay sonra 1 yasina basar.
  yani dogum tarihini 3 ay gecirmis kisiler , yaslarini bir yas büyük soyleyebilirler . ispat olarak da bu yontem kullanilabilir.
  9 aydan erken doganlarda bu sure degisir.
 • matematiği kıt bir insan olmama rağmen hesaplamayı becerebildiğim kolaylıkla idrak edebildiğim yegane konulardan birisidir, çok kolaydır; zamanında insanları ikna edebilmek için çok çabalamışımdır, içinde bulunulan yıldan doğum tarihi çıkartılır çıkan sonuç doldurulmuş olan yani söylenmesi gereken yaştır, yaşı küçük olan insanlar yaşlarını büyütme hevesinden midir nedir bunu bir türlü anlamak istemez ve gün aldıkları yaşı söylerler, yaşı otuzlarına yaklaşan kişilerde bi şekilde bu basit hesabı karıştırıp içinden çıkılmaz bir hale getirip bir yaş küçültürler.
  2004-1981=23 doldurmuş olduğum yaş, bu kadar basit
 • arkadaş muhabbetlerinde sonu gelemeyen tartışmalar yaratan unsurlardan biridir.tartışma önce 2 kişi arasında başlar.bir kişinin hesabına göre 18. doğumgününü kutlayan artık 19'dur.bu kişi insanın 1 yaşında doğduğunu iddia eder.diğeri ise ısrarla ona 18.doğumgününü kutlayanın 18 yaşında olduğunu anlatmaya çalışır.diğeri kabul etmez.tartışma gruba yayılır.grup ikiye ayrılır ve tartışma alevlenir.yaşı fazladan sayanlar niyeyse yalvarsanız da bağırsanız da asla fikirlerinden vazgeçmezler.insana sinirden kafayı yedirip,duvara kafa attırırlar.
 • bir de takıntısı olan durumdur. bazı manyaklar* doğum tarihi duyunca anında yaş hesabına girişirler. hemen doğum tarihinin üstüne onar onar eklenir, bi on daha almıyosa tek tek sayılır ve yaş bulunur. matematikte hala parmak hesabı kullanan insanların* yöntemi bu olsa da muhtemelen çoğunluk çıkartma işlemiyle bunu hallediyodur. tik gibi bişeydir bu. hatta daha ilerlemiş vakalarda aynı yılda doğduğu bilinen bazı tanıdıklarla kıyaslama yapılır.
 • kulliyen zor bir hesaptir... "iki kere ikinin kac ettigi" sorusuna "alirken mi, satanken mi?" yanitini veren yurdum insani, bu hesaba da konjonkturel bir yaklasim icindedir... ornegin, inatla ve israrla buyumeye çalisilan yillarda (6'dan 7'ye, 9'dan 10'a, 14'ten 15'e ve 17'den 18'e) yas, hep bir sonraki dilimden ifade edilmektedir... 9 ile 10'un, 17 ile 18'in farkı neredeyse bir cag kadardir... yillar gecip, deneyimler biriktirilmeye basladikca yeni bir esik olusur... bu kez 29'dan 30'a, 39'dan 40'a ve 40'dan 50'ye gecerken, bir alt dilimden ifade edilir yas... inandirici gelmemesi halinde, 29, 39 ya da 49'u "birkac ay gecmis olmak"tan dem vurulur (fikradaki gibi; 29 yasi birkac ay gecilmistir; 60 ay kadar)...

  (bkz: insan hissetigi yastadir)
  (bkz: erkek hissettigi kadin gorundugu yastadir)
 • zamanında,lombak dergisinin bilmem kaçıncı yaş sayısında memo tembelçizer ile oky'nin birbirine girmesine yol açan hesap..