şükela:  tümü | bugün
  • yaş hesabını yanlış yapan insanlardır.

12 eylül 2000 doğumlu bir birey bugün 18 yaşındadır. yaşı sorulduğunda yaşının 18 olduğunu söyler. bu birey 12 eylül 2019'a kadar 18 yaşındadır. taa ki 12 eylül 2019 günü 19 yaşında olur.

yanlış hesap yapanlar ise 12 eylül 2000 doğumlu bir bireyin bugün bu dünyada 18 yılını doldurduğu için 19 yaşında olduğunu söyler. fakat aklınca yaptığı bu saçma sapan hesap yanlıştır.
  • aynı hatayı yeni doğmuş ya da küçük yaştaki bebekler için yapmayan insanlardır.
    çünkü o hesaba göre bebek doğar doğmaz 1 yaşındadır. çünkü 0 yaşını doldurmuştur. 12 aylıkken aslında 2 olur onların hesabına göre ama küçük çocukların yaşını doğru hesaplarken nedense 13-14 yaşlarından sonra bu yanlış hesap olayına girerler.

edit: imla. uyarı için flanor'a teşekkürler.
  • bu insanlara her zaman şunu söylerim: kasım doğumlu çocuğun için ocaktan sonra (yıl atladığı için) 1 yaşında mı dersin? aynı hesap yani... kasıma kadar yaşımı koruyacağım benim dışımdaki herkese inat. kasımdan sonra +1'ini eklerim.
  • 12 eylül 2000 doğumlu bir birey 18 yaşını bitirmiş 19. yaşından gün almıştır. bunun en güzel örneği ise ehliyet almadır. ehliyet alabilmek için 18 yaşını doldurup 19. yaşınızdan gün almanız gerekir. 2000 eylül doğumlular şu anda ehliyet alabilmektedir 18. yaşlarını doldurdukları için. ha şöyle bir şey var sen ister bitirdiğin yaşı söyle istersen de gün aldığın yaşı söyle bir şey fark etmez.

düzenleme 1 : yazım yanlışı düzeltildi.
  • 30 yaşından sonra şemsiye açılmıştır bir önemi yoktur bu hesabın. kendimden biliyorum.
  • yaş hesabı
    içinde bulunulan yıl - doğum yılı şeklide yapılır.
  • emeklilik işlemleri için başvurduğunuzda size yaşınızın doğrusunu öğretirler.
    bir abimiz 51 yaşında olmadığını 50 yaşında öğrendi :)
  • doğum günümde sol frame'den bana göz kırparak tuhaf hislere gark eden başlıktır.

(bkz: sözlükçülerin başından geçen doğaüstü olaylar)
  • millet ne güzel şeyleri kendine dert ediyor ya dediğim durum.

deit: imla
  • ne güzel yaşımı biliyordum, sizin yüzünüzden karıştırdım. 3 yaşında çıkıyorum şimdi. mutlu musunuz?