şükela:  tümü | bugün
 • yaş hesabını yanlış yapan insanlardır.

  12 eylül 2000 doğumlu bir birey bugün 18 yaşındadır. yaşı sorulduğunda yaşının 18 olduğunu söyler. bu birey 12 eylül 2019'a kadar 18 yaşındadır. taa ki 12 eylül 2019 günü 19 yaşında olur.

  yanlış hesap yapanlar ise 12 eylül 2000 doğumlu bir bireyin bugün bu dünyada 18 yılını doldurduğu için 19 yaşında olduğunu söyler. fakat aklınca yaptığı bu saçma sapan hesap yanlıştır.
 • aynı hatayı yeni doğmuş ya da küçük yaştaki bebekler için yapmayan insanlardır.
  çünkü o hesaba göre bebek doğar doğmaz 1 yaşındadır. çünkü 0 yaşını doldurmuştur. 12 aylıkken aslında 2 olur onların hesabına göre ama küçük çocukların yaşını doğru hesaplarken nedense 13-14 yaşlarından sonra bu yanlış hesap olayına girerler.

  edit: imla. uyarı için flanor'a teşekkürler.
 • bu insanlara her zaman şunu söylerim: kasım doğumlu çocuğun için ocaktan sonra (yıl atladığı için) 1 yaşında mı dersin? aynı hesap yani... kasıma kadar yaşımı koruyacağım benim dışımdaki herkese inat. kasımdan sonra +1'ini eklerim.
 • 12 eylül 2000 doğumlu bir birey 18 yaşını bitirmiş 19. yaşından gün almıştır. bunun en güzel örneği ise ehliyet almadır. ehliyet alabilmek için 18 yaşını doldurup 19. yaşınızdan gün almanız gerekir. 2000 eylül doğumlular şu anda ehliyet alabilmektedir 18. yaşlarını doldurdukları için. ha şöyle bir şey var sen ister bitirdiğin yaşı söyle istersen de gün aldığın yaşı söyle bir şey fark etmez.

  düzenleme 1 : yazım yanlışı düzeltildi.
 • 30 yaşından sonra şemsiye açılmıştır bir önemi yoktur bu hesabın. kendimden biliyorum.
 • yaş hesabı
  içinde bulunulan yıl - doğum yılı şeklide yapılır.
 • emeklilik işlemleri için başvurduğunuzda size yaşınızın doğrusunu öğretirler.
  bir abimiz 51 yaşında olmadığını 50 yaşında öğrendi :)
 • doğum günümde sol frame'den bana göz kırparak tuhaf hislere gark eden başlıktır.

  (bkz: sözlükçülerin başından geçen doğaüstü olaylar)
 • yanlış hesaplayanlara tek soru soruyorum; kaçıncı yüzyıldayız?
  cevap 21 gelince "ee biz daha 2100 senesine gelmedik ki, nasıl 21. yy'de oluyoruz o zaman?" deyince saçmalayanlar da oluyor mavi ekran verenler de...

  aslında bu sorunun kaynağında doğum günü hesaplamasının da yanlış yapılıp, yaş ile karıştırılması var... hele yıl dönümü mevzusu da işin içine girince iyice ortalık karışıyor;

  yukarıdaki örnek üzerinden gidecek olursak,

  12 eylül 2000 tarihinde doğan kişinin birinci doğum günü otomatik olarak doğduğu gündür (birinci, ilk...) 2. doğum günü ise 12 eylül 2001 tarihidir. (ama insan iki kere doğamayacağına göre aslında bu da saçma bir söyleyiştir)

  doğum gününün 1. yıl dönümü ise adı üstünde "yıl dönümü" yine 12 eylül 2001 tarihidir.

  sorun doğum günü ve yıl dönümünün birbirine karıştırılmasıdır, yaş mevzusu ise bunlardan bağımsız olarak doldurduğun seneyi ifade eder; bir sene doldurmuşsan 1 yaş alırsın... her doldurduğun sene için bir yaş ekleyip hesabını buna göre yaparsın...

  bu kadar basit iken insanların bunu karmaşık hale getirip tartışması ise gayet trajikomiktir...

  `edit :`
  doğum günü ile yaş günü karıştırılıyor demiştim ama açıklamamışım;

  12 eylül 2000 tarihi 1. doğum günüdür, bir seneyi doldurup yaş aldığı gün ise 12 eylül 2001 tarihidir, yani 1. yaş günü...

  doğum günü ile yaş gününü karıştırmayın !!!
 • millet ne güzel şeyleri kendine dert ediyor ya dediğim durum.

  deit: imla