*

şükela:  tümü | bugün
 • ya$i ilerlemi$, kilolanmi$ olmasina ragmen hali sahada falan duzenli/duzensiz futbol oynayan abi/amcalarda baskin $ekilde gozlemlenebilecek degi$imdir.
  bu amcalar gencliklerinde her ne kadar kaleci, forvet falan oynami$ olurlarsa olsunlar ilerleyen ya$larda yazlik ortamda falan yapilan maclarda hep libero oynamak isterler.
  libero mevkiinden de takimi yonlendirmek isterler. pas yapmanin oneminden, kendi ko$an degil topu ko$turanin kazanacagindan, gereksiz presle yorulmamak gereginden bahsederler.
  sanirim kondisyon du$unce, kilo alininca falan diger pozisyonlari oynayamama endi$esine dayali bir geli$imdir bu.
 • sahalarda 35 yaş üstü oyunların görülme sıklığını arttıran merak.

  (bkz: bülent korkmaz)
  (bkz: paolo maldini)
  (bkz: frank de boer)
 • profesyonel futbol yaşantısını devam ettirmek isteyen yaşlı futbolcuların bu isteğine cevap verecek tek durum libero oynamaktır. yılların oyun kurucusu lothar matthaeus bile belli bir yaştan sonra futbolu bıraktığı 39 yaşına kadar bayern münchen ve metrostars'da libero olarak görev yapmıştır.
 • konuyu futbol olgunlugu ile bagdastirmak da mumkundur. amator maclarda yetenek bazinda iyi oyunculardan olussa da futbol anlayisi bakimindan farkliliklar, hatta zayifliklar gosteren takimlarda iyi oyuncular genelde libero oynamaya cekilebilirler. sonucta takimin en onemli alani defans kurgusudur ve buradaki zayifligin telafisi yoktur. ilerde olan elemanlar kosarlar, debelenirler ve defanstaki "abileri" tarafindan yonlendirilirler, ve kastikca bir sekilde faydali olabilirler. amma ve lakin zayif oyunculardan kurulu oldugu takdirde defansa giden topla ancak santra noktasinda bulusulacagi bilindiginden oyunu azcik anlayan ve mactan zevk almak isteyen "olgun" oyuncular, ne kadar ofansif olurlarsa olsunlar, libero mevkiine gecip takimi toparmayi tercih edebilmektedirler.

  olayi cozmus her halisaha oyuncusuna olur*, ileriye donuk yirtici ortasaha oynamaniza ragmen arkadaslarin cagirdiklari amator maclarda futbol mentalitesi eksik yada farkli bir takima geldiginizi anladiginiz anda (bunu anlamak icin 5 macta bes dakikada yapilan pas sayisi ve it gibi kosan eleman sayisi oranlanabilir, oran ne kadar kucukse durum o kadar vahimdir) agir abi karizmasi ile gecilir ortasahadan defansa la havle cekerek. takim dikis tutturup 5 fark acilir, sonra 30 metreden catali bulacak adam olarak kendinize pozisyonu zaten bulursunuz.

  tabi olayin en guzel yonu sizin o role kendinizi itmenize gerek kalmadan oynayabileceginiz bir takimda olabilmektir, ondan sonra gelsin bel kiran ara paslar, gelsin catal.
 • kondisyonla alakalı olan bi durumsa cift yonlu isler bu olay.kendi takımının liberosu olup defansta milleti azarlar oyunu yonlendirmeye kasarsin aklin sira,spikerlikte yapar bu adamlar ayni zamandan,saga at sola at diye defanstan oyunculari yonlendirmeye kasarlar,ya da forvet mevkigine gecip karsı takımın liberosu gibi ilerde durup hic geriye gelmemek ve boyuna gol kacirip,cidden karsi takima calismak seklinde kendini gosteren durumlardir bunlar.
 • muazzam bir kariyer devam ettirme yöntemidir, yaşını başını almış orta saha oyuncularının**, son demlerinde defansın en sonunda sweeper oynaması, stoperden kurtulan adamlara kayarak müdahale etmesi, takım zor durumdayken ona buna bağırması, komut vermesi, duran toplarda elleri belinde herkese ne yapılacağını söylemesi şeklinde vuku bulur.
 • ruud gullit'in kariyerinde bile rastlanmış ilginç olay.
 • ilerleyen yaşla birlikte anotomik değişikliklerin getirdiği merak. gençlik yıllarındaki o düzgün erkek bacağı, artık küçük çaplı yapı kolonuna benzemiştir. en başında kontrolsüzdüz, ufak vuruşlar görülmesi neredeyse imkansızdır. abanırcasına pasları vardır. büyüğüm olduğu için daha fazla kalbini kırmak istemiyorum.