şükela:  tümü | bugün
  • sanki genc yastakiler risk aliyormus algisi yaratan mevzu.daha yirmi yasinda sigortali is ugruna yeteneginden hayalinden vazgecen, sirf kliseler ugruna sevmedigi insanlarla gencliklerini curutenler noluyor bu arada.
  • bazen yaşın ilerlemesi ile "risk" kelimesi anlamını yitirdiğinden tam tersi söz konusu olabilen eğilim.

yaşadıkça, yaş aldıkça hayatın çok kısa ve sürprizlerle dolu olduğunu idrak edersin. çok hesaplayarak, planlayarak oluşturduğun ve keyfini sürdüğün bazı şeylerin yerle bir olduğunu görür ve yaralarını sardıktan sonra hayata bakışını değiştirirsin. anı yaşamaya yönelirsin. akıl ve mantıkla verdiğin kararların seni hayal kırıklığına uğratabildiğini gördüğün için kendini hayatın akışına bırakmaya başlarsın. rüzgar nereye götürürse oraya gitme eğilimine girersin. bu durumda önceleri risk diye değerlendirdiğin şeyler öyle görünmemeye başlar. " hadi bakalım görelim neler olacak" diye atarsın kendini.

madem hayat her an sona erebilir o halde içinde bulunduğun anı güzel yaşamaktan daha mantıklı ne olabilir?
  • sorumlulukların artmasıyla doğru orantılı olan bir saptamadır.

yaşınız ilerledikçe, bakılan değil, bakan olursunuz. birilerine bakarsınız. sorumluluğunuz artar; çoluk-çocuğa karışırsınız. anne-babanızla maddi ilişkileriniz tersine dönebilir. onlar size bakarlarken, artık siz onlara bakıyor olabilirsiniz. yaş ilerledikçe, gençliğinizden belli bir yaşa kadar sağlamış olduğunuz imkanlardan caymak istemezsiniz. bulunduğunuz konumu koruma arzunuz da, daha fazla risk almanızı önler. zira, alınan riskin karşılığında yüksek kazançlar olabileceği gibi, yüksek kayıplar da olabilir. kaybetme korkusu içinizi sarmıştır artık. kaybedemezsiniz. çünkü kaybettikten sonra yeniden başlayacak gücünüz, enerjiniz, ilerleyen yaşınızla beraber geride bıraktığınız, bırakıyor olduğunuz gençliğinizde kalmıştır.

ayrıca, insanlar düşündüklerinden uzun yaşama eğilimindedirler ve bu da gelecekte, ihtiyarlığınızda, daha da çok fatura ödeyeceğiniz anlamına geliyor olabilir ki, bu meyanda, elde edilmiş rahatlıktan taviz vermekten kaçınıp, risk almama eğilimi, doğal olarak artacaktır.
  • sıkıntıdır, ama yine de hislere göre hareket etmek lazım. gidip gençken yapamadığın bungee jumping yap demek midir risk, yoksa mevcut maaşlı salak işinden ayrılıp ticareti denemek veya kendi işini kurmak (kafe veya restorandan bahsetmiyorum) veya atıyorum borsa-viop gibi araçlarla hayatını devam ettirmeye çalışmak mıdır? ilki dışında diğerlerini elde risk sermayesi olması ve çoluk çocuğun artık üniversiteye başlaması seviyesinde değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum.

dünkü bebeler tarafından bu piyasada "pis moruk" diye aşağılanmaktansa özgür willy olmayı tercih edeceğim ben de birgün. ama daha vakit var, "çekilin pis moruklar burası benim olacak" deme zamanı şimdi!
  • (bkz: hormonlar)
  • cogu insanin kendini gonullu olarak soktugu kalip. herkes icin gecerli degildir
  • gelişim dönemleriyle net bi şekilde açıklanır.