şükela:  tümü | bugün
  • çıkması gerekendir. 20 yasin ustunde olan askerlik gibi bir sorumlulugu yasal olarak bulunan herkes bedelliden faydalanmalidir.
    bu yas siniri isi cok sacma. 3 4 senede bir bedelli cikiyor ve insanlar cikti cikacak vs diye bekleyetek stres icinde yasiyor. cikar sinirsiz bedelliyi. yas en kotu 23 24 olsun ya 26 nedir abi.
  • bedelli çıkmasın bence. sonuçta ben yaptım sizde yapın amk. benim ne günahım vardı? diye sordurtan entry.
  • hükümet "yaş sınırlı, bedel sınırsız" anlayışında olduğu için gerçekleşmeyecek ihtimaldir. bu ülkenin vatandaşını, gençlerini kim ne zaman düşündü ki böyle bir şey gerçek olsun?

burası türkiye. hem de yeni türkiye.
  • 2 yasindaki bebek bile bedelli askerlik yapsin, vatan borcunu pesin odesin. mantikli hareket, yasalaşabilir, destekliyorum.
  • bir kereye mahsus olmak üzere çıkarsa şaşırmam.
    tabi askerlik süresinin kısalması, bir daha bedelli çıkmayacak olmasının önkoşulu ile.
  • sonuna kadar katildigim onerme. daha onceki bedellileri kaciranlarin gunahi neydi? yasal olarak askerlik yapma yasina gelmis olan herkes bu haktan faydalanabilmeli. 1 ayla, 1 yilla yada bilmemneden dolayi insanlar magdur edilmemeli. cikarin herkes icin, yararlanmak isteyen herkes faydalansin. hicbir mantigi olmayan kisitlamalar yaratarak insanlarin hayatina daha fazla zincir vurmayin. bir kereligine faydali bir karar alin. milyonlarca genc sirf bu yuzden hayatini planlayamiyor. bir kere olsun dusunun baska insanlarinda hayatini. herkes askere gitmek istemiyebilir bunu artik anlayin. size maddi yuk olacagina bu insanlar birakin maddi destek olsunlar iki tarafta kazancli ciksin.
  • destekleyenlerine sorum olandır.
    hakkaten bilmiyor musunuz neden yaş sınırı olduğunu, yoksa ben yırtayım da gerisi umrumda değil deme seviyeniz bu kadar yüksek mi?
  • talebi her daim diri tutmak istediklerinden, imkansız bir vatani hizmet yaklaşımıdır.
  • ya da en temizi,(sayıları salladım) 25 yaş sınırını koy, makul ve toplumun her kesimi tarafından ödenebilecek bir mebla belirle, yaşı gelen isterse eğer versin parayı, işini gücünü buna göre planlasın, hayatını ayarlasın, parası yoksa para biriktirsin, evlenmek istiyorsa evlensin, askere gitmek isteyen de gitsin belirli bir miktarda da devletten maaş gibi parasını alsın, ama 30-40 tl den bahsetmiyorum, askerlik maaşı gibi, insanı o süre içinde orada mağdur etmeyecek şekilde bir para.

bunun yanında da profesyonel orduya geç niceliği değil niteliği arttır. zaten şu an bu kafaya uygun bir kitle yetiştirilmiş hazır bekliyor. bak emin ol gerçekten çok güzel olacak, güzel de maaş ver, insanların hayatını ortaya koyduğuna değecek birşey olsun, tabi ki böyle bir şey yok da, insanların daha rahat karar verebilmesi adına bunu yazdım. bak özel sektördeki yığılma da rahatlar devletteki yığılmada rahatlar.

ama tabi kimin umrunda.