şükela:  tümü | bugün
  • bence en mantıklı bedelli formulüdür. bu bedelliye yaş sınırı koymanın anlamı yok. askerlik yapmamış bir erkeğin yaşı ne kadar büyükse o kadar fazla ihtiyacı olur bedelliye. bu formülle ihtiyaç sahiplerine biraz daha kolaylık sağlayıp asıl piyangoyu zengin çocuklarından vurabilirler. hele ki “bakın bir daha çıkarmayabiliriz haa” havasında konuşmalar yapıp iyice harlarlarsa ateşi, orta-üst düzey gelirli ailelerden çok para koparılabilir.

    yaşça büyükleri daha iyi söğüşlemek istiyorlarsa bedel>=25 kıstası eklenebilir.

    bugün 6 yaşında olan bir zengin çocuğu için 20 yıl sonra, bugünün değeriyle 25 bin lira alcağınıza; bugün 44 bin lira alıp bu parayı doğru yatırımlarla 20 yıl sonrasında 150 bin liraya* dönüştürebilirsiniz. durum buyken 20 yılı beklemeye ne gerek var?
  • tespit dogru ama rasyonel degil. oncellikle bu ulkeye mensup her vatandas bilir ki turkiye topraklarinda acil veya bulunamayan bir ihtiyac varsa o mal veya hizmet ederinin cok uzerinde satilir. hele ki yasi iyice almis gitmislerin ihtiyacini dusunursek bu yas araligidaki gruba daha cok yuklenilmesi bile beklenilir.