şükela:  tümü | bugün
 • "gebeliğin onuncu haftası doluncaya kadar annenin sağlığı açısından tıbbi sakınca olmadığı takdirde istek üzerine rahim tahliye edilir. gebelik süresi, on haftadan fazla ise rahim ancak gebelik, annenin hayatını tehdit ettiği veya edeceği veya doğacak çocuk ile onu takip edecek nesiller için ağır maluliyete neden olacağı hallerde doğum ve kadın hastalıkları uzmanı ve ilgili daldan bir uzmanın objektif bulgulara dayanan gerekçeli raporları ile tahliye edilir. " diye yazar 2827 numaralı nüfus planlaması hakkında kanun’un 5. maddesi'nde. ancak kadir has üniversitesi toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları merkezi’nin yaptığı çalışma devlet hastanelerinin yüzde 78’inde isteğe bağlı kürtaj hizmeti verilmediğini, yüzde 11.8’inde ise kürtaj hizmeti verilmediğini gösterdi.

  http://direnisteyiz3.org/…-kurtaj-hizmeti-vermiyor/

  "doç. dr. mary lou o’neil, bahar aldanmaz, rosa maria quirant quiles ve fatih resul kılınç’ın araştırmacı olduğu çalışma türkiye’deki 431 devlet hastanesi ile nisan-ekim 2015 tarihleri arasında gizli müşteri telefon anketi metoduyla yapıldı."

  "araştırma sonucu, kadın doğum bölümleri olan 431 devlet hastanesinden yüzde 7.8’inin isteğe bağlı kürtaj hizmeti verdiğini gösterdi.

  * yüzde 78’i tıbbi zorunluluklarda bu hizmeti veriyor.

  * yüzde 11.8’i kadın doğum bölümleri olmasına rağmen kürtaj hizmeti vermiyor.

  * yüzde 1.4’ü bilgi vermedi."
 • (bkz: kürtaj hakkı)
  (bkz: #63540187)