şükela:  tümü | bugün
 • bilim ve teknolojinin son yıllarda tıp dünyasında yaptığı gelişmeler, yaşam kalitesini arttırma lüksünü sunduğu gibi, bazı durumlarda sunabileceği tek alternatiftir.(bkz: kanser)
 • gunumuzde bir cok klinik calismada, hastalarin ve hekimlerin cevaplandirmasi gereken 10 larca soruluk bir form degerlendirilmeye calisilan; ozellikle prostat kanseri gibi agrili seyreden ve beklenen yasam suresinin diger kanserlere gore daha uzun oldugu hastaliklarda onemli olan olgu.
 • pozitif bilimler dahilinde yapılabilecek hiç bir şey kalmadığı durumlarda yapılabilecek tek şey olduğu söylenir, rahat ettirmeye çalışıyoruz, artık kurcalamıyoruz anlamına gelir. yine de konan hedeflerin menzillerinin kısalığı göze alındığında önemlidir.
  (bkz: terminal hastalıklar)
 • patch adams filminde anlatılmaya çalışılan olgudur. insan ölümlüdür. tıp sadece insanın daha uzun bir yaşam sürmesini hedefler. daha uzun yaşamdan daha çok, yaşam kalitesini gözeten tedaviler seçilmeli, olmadı alternatif tıp diye adlandırılan ek tedavilerle hastanın daha az sorunlu ve daha az acılı bir yaşam sürmesi hedeflenmelidir.
 • yaşam kalitesi kişinin konfor ihtiyaçlarının hangi seviyede olduğunu belirtir ve sanılanın aksine kazanılan gelirle direkt ilişkisi yoktur. elbette iyi seviyede bir yaşam kalitesi tutturmak için belli bir gelire ihtiyaç vardır ama iyi gelire sahip kimilerinin çok düşük yaşam kalitesi olabileceği gibi kimi düşük gelirli insanlar da çok yüksek bir yaşam kalitesine sahip olabilirler.

  yaşam kalitesi bireyin sağlığı, biyolojik ve manevi ihtiyaçlarını karşılama yeteneği, bulunduğu çevre, birlikte yaşadığı insanlar, bulunduğu ülkenin sunduğu imkanlar vs gibi pek çok faktöre bağlıdır. kişi sağlıklıysa, kendiyle barışıksa, sevdiği işi varsa, sevdiği insanlar arasında bulunuyorsa, sağlıklı bir çevrede yaşıyorsa, herhangi bir alanda baskı-eziyet çekmiyorsa yüksek bir yaşam kalitesine sahiptir denilebilir.

  yüksek gelire sahip ama sahip olduklarına esir düşmüş, sahip olduklarının keyfini surecek zamanı-isteği-takati olmayan bir bireyin yaşam kalitesi yüksek değildir.

  aynı şekilde makro ölçekte ülkenin sunduğu sağlık-eğitim-adalet-güvenlik hizmetleri yeterli değilse, kişi başına düşen yeşil alan azsa, kirli bir çevre içinde yaşanıyorsa, stresli ve yoğun bir işte çalışılıp, kalabalık ve yoğun trafikli bir şehirde geçiyorsa hayat, yaşam kalitesinin gelirden bağımsız olarak yüksek değildir.

  qaly istatistiki olarak bu konuda kullanılan araçlardan biridir.

  (bkz: hayat kalitesini yükselten alışkanlıklar)
  (bkz: hayat kalitesini düşüren şeyler)
 • kullanılan tuvalet kağıdından anlaşılabilen bir şeydir.
 • insanın hayatını olabildiğince konforlu sürdürebilmesi. burada kasıt yalılarda yaşamak, bmw' lere binmek, 5 yıldızlı otellerde tatil yapmak değildir.
  duruma göre değişir.
  bazen aç uyumamak konfor sayılabilir.
 • karnin toksa , uykusuz degilsen , ufak zevklerini karsilayabiliyorsan ve altina girebilecegin sicak bir catin varsa , benim gozumde yuksek olan seydir yasam kalitesi.
 • kim ne derse desin, insanlar farkında olmadan da yaşam kalitelerini artırmak için en çok parayı nasıl kazanırım? düşüncesi ile yaşarlar. bir üniversite öğrencisi kendi ailesiin kazandığının daha fazlası için okur, okumayan bir insan başka işlere yönelerek sürekli olarak fazla para kazanma arzusu ile yaşar.

  bu yüzden: yaşam kalitesi eşittir para miktarıdır.