şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: bit palas)
 • giriş

  1. sayfa

  hayata giriş
  "ananın amı"

  56. sayfa

  yükseliş devri
  "ilk ereksiyon"

  104. sayfa

  duraklama devri
  "la viva viagra"

  134. sayfa

  gerileme devri
  "ölüm anında gerçekleşen ereksiyon"

  (bkz: hayat seks yoluyla bulaşan bir hastalıktır)
 • georges perec'in oldukça keyifli yap-boz romanıdır...

  (bkz: la vie mode d'emploi)
 • içindekiler:

  ilk kurulum (0-6 yaş)
  yaşamı kullanırken gerekli olacak donanımlar tanıtılır...

  başlangıçta basic input-output system işlevi gören vücudunuzun kullanılan kısımları ağzınız ve götünüzdür. her bir parça yeri geldikçe yeme veya sıçma dışında işlev kazanacaktır. hayatta kalmak için bir ağzın bir de götün yeterli olduğu bilgisi sisteminizde hazır bulunuyor olacaktır.

  öncelikle beyin vardı. siz yaşamla olan somatik bağlarınızı neyle kuruyordunuz sanıyordunuz? ilerleyen yıllarda beynin yaptıklarına inanamayarak yine beyinsel bir davranış gerçekleştirmiş olacaksınız, telaşa mahal yok.

  ağzınız var. fazla meraklı bir bebekseniz, bir çöplüğe dönebilir. devreye her şeyi sokmamanız gerektiğini bir büyüğünüzün uyarıları ile anlayacaksınız. ellerinizle ağzınız senkronize işleyecektir. garanti süremiz yok biliyorsunuz, eğer bu uyumu bozarsanız başınıza geleceklerden müessesemiz sorumlu olmayacaktır. ama bizden size bir kıyak: yaşam senkronu tutturma meselesidir. bunlardan en önemlisi yer – zaman senkronudur. başınıza büyük dertler açacaktır. sonra yanlış zaman, yanlış insan diye diye ağıt yakarsınız demedi demeyin.

  göte gelince, üstüne oturulmadığı sürece bir sürü bok püsür çıkartmaktan başka bir işlevi olmadığını uygulamalı göreceksiniz. ilerleyen yaşlarda çeşitli işlevler kazanmak üzere dizayn edilmiş bu iki lobluk oluşum her daim bok püsür çıkarmaya devam edecektir. merak etmeyin, sorun yok. olması gereken o. buna da püsür.

  mekanizmayı yaşama uygun olarak kurma... (7-13 yaş)

  sahip olduğunuz donanımlar yaşamı etkili biçimde kullanabilmeniz için tasarlanmıştır. size açıkça yaşam şu şekilde kullanılır demiyoruz. e bunu da beklemeyin artık bizden. o kadar beyin koyduk! beynin ne işe yaradığını yaşam süresi boyunca türlü varyasyonlarla test etme şansı bulacaksınız.

  bu yaşlar çok tehlikeli yalnız. bu süre içinde mekanizmanıza hasar verecek yaşamsal süreçlerden kaçının. alacağınız en küçük hasar yaşamsal süreçte yaşamınızın kalitesini düşürür. yaşam kalitesi düşük insanlar sonra bir dolu para vererek psikaytrlara gittiler. o kadar yaşam klavuzluğu ettik dinlemediler. peki yine de gerçek bir hasar var mı? derlerken içinizdeki ''karşıdakine hasar verme isteği''ne engel olun. ne kadar güçsüzseniz güce sahip olma isteğiniz* artacak ve ani patlamalar yaşayacaksınız. güçsüzlüğünüzü kendinizi yeniden yapılandırmak için harcayın. bu süreç 7-13 yaşlarınızda yaşadığınız süreçlerin yansımaları olarak tüm hayatınızda var olacaktır. akıllı olun, çocukluğunuzu yaşayın. sonra ''çocukluğunuza inelim'' önerisiyle karşılaşmamak için kurulumda eksiklikler yapmayın.

  sorun giderme...(13-18 yaş)

  ilk yıllarda çocuklukluğunuzda var olan aksaklıklar ufaktan kendini gösterecektir. ergenlik hezeyanları yaratılışınızdaki buglardan biridir. kendinize ve çevrenizdekilere zarar vermemeniz için önerebileceğimiz bir şey yok. fazla ezilmek, sönük kalmak gibi tehlikeler sizi bekliyor. bunları bilin. buna göre, yaşarsanız, 70'inizde ne olmak istediğinize karar verip öyle başkaldırın veya başkaldırmayın. ilk yarıda
  fotoğraf falan çektirmeyin. kimlik arayışı adı altında türlü şekillerde versiyonlarınızı yaratabilirsiniz. sonradan pişman olacağınız değişimler yaşamamaya özen gösterin. çok zordur mesela bu, her ne yapıyorsanız dünyanın en önemli ve en doğru şeyini yapıyormuşsunuz gibi gelir. böyle yanılgılar da beyninizi kullanırken yaşadığınız sorunların neticesindedir. biraz sorgulayın lan.

  mekanizmanıza saçma salak aşk acılarını dahil etmeyin. en büyük acıları, en büyük aşkları yaşadığınızı sanacaksınız. nereye yaşıyorsunuz ulen? ergen bunalımlarınıza birilerini tanık etmeyin. sonra çok alay edilirsiniz, itin götüne sokulmak istemezsiniz değil mi?

  sorun giderme...(18-30 yaş)

  ben size daha ne diyim. ''eşşek kadar oldun'' lafını çok duyacaksınız zaten. mekanizmanıza sorumluluk yüklenecek. gerekli önyüklemeleri yapmadıysanız çökebilirsiniz. tüm enerjinizi sorun gidermek için harcayın. bundan sonrasında mekanizmaya gerekli bakımı yapıp yapmamak size kalmış. çöktükten sonra başa dönmek isteyeceksiniz, ancak bunun mümkün olmadığını göreceksiniz. hep yeniden başlamak gibi bir döngü içinde bulursanız kendinizi arada kendinize çıkışlar yaratın. yangın çıkışınız olsun. yangın var diye bağırın.
  ......................................

  bundan sonrası için yaşam kullanma kılavuzunuzu kendiniz tamamlayın. biz size gerekli boşluğu bıraktık.