şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gelir duzeyine bagli, ya$anan fiziksel ve sosyal ortam ve imkanlar butunun tanimladigi seviye.
  • sadece gelir düzeyine bağlı olmayıp sağlık düzeyine de bağlı bir standart
  • belli ve alışılan düzeyde tutulması ve daha yukarı düzeye çekilmesi için çalışılması şart olan standart.
  • ne sadece gelir düzeyine ne de sadece saglik düzeyine bagli olan; belirlenmesinde egitim, kültür, beslenme, cevre, güvenlik ve insan haklari gibi pek çok bilesenin etkili oldugu standart.
  • yaşama düzeyi, insanların maddi ve kültürel ihtiyaçlarını karşılama düzeyi. çeşitli göstergelerle ifade edilir. bunların en önemlileri, gerçek gelir, kişi başına tüketim, hizmet görebilme ve iskandır.
  • göreli olan tek standarttır. şöyle ki, yaşam standartını maddiyat güçlülüğüne dayalı uzun dönem fiziksel ve ruhani refaha dayandıran insanlar için şu yaz günlerinin en sıcak ve en 'kendi'nin denize bırakılası zamanlarında eşek gibi çalışmak, stres altına girmek, hayatı ertelemek, şimdi çalışıp 50 yaşından sonra çoluğuyla çocuğuyla hadi çok jön bir abimizse çoluksuz çocuksuz sadece sevgilisiyle o yeşil doğa senin bu bayır benim doğanın ve katkısız aşkın dibine vurabilme yetisine sahip olmak olabiliyor iken, yaşı bildiğin 27 olmadı 30 olan başka bir abiye göre ise bugün, yani herif 27-30 yaşında iken, yazın şu sıcak günlerinde, biz loblar arası ter dengesini korumaya çalışır iken abimiz için çoluğunu çocuğunu karısını, sanayiden 70 liraya topladığı peugeot motorsikleti ile bostanlının en güzel yerine, çimlerin üstüne götürüp, kızını parkta koştururken, karısını ise elinde, kocasının kırdığı karpuz faslı ardından kendisine ikram etmek üzere tüpün üstüne koyduğu çaydanlıkla görmek olarak da vuku bulabilen, nitekim objektif olmayan tek standarttır yaşam standardı.

he illa tanım yapıcaksam da; "tuvalet çeşmesinin ucuna, tasa yetişmesi için eklenti olarak getirilen ufak hortum parçasının bulunmadığı, hatta tas diye bir şeyin içine giremediği bir evde, her aklı başında ve üretken insan gibi işini yapıp akşam evine geldiğinde titrek doğal ışıkları ile donatılmış odasında birkaç kadeh içkiyi icra edebildiği bir müziği yaparken yudumlaması, yer yer deri koltuğunun üzerinde uzanıp kendisini düşünmeye iten koyu tonlu odasının o loş ışık demeti altında tavanına bakıp her şeyden uzaklaşabilmesi"nden yana kullanırdım hakkımı.*
  • sanılanın aksine, maddi durumunuz iyi olduğu sürece kötüdür.
  • herkesin biraz daha yüksetebilmek için bir ömür çalıştığı bir şey.

daha iyi yerlerde vakit geçirmek için, daha iyi bir işte çalışmak için, daha iyi bir evde oturmak için, daha iyi bir evlilik yapabilmek için ya da çocuklarımızı daha iyi okullarda okutabilmek için hep çabalayıp duruyoruz.
    aslında her şey bir kısır döngü olmuş vaziyette.
    ve her şey şu standart denen olaydan geçiyor.
    ha bir de etiket var tabii, o da çok önemli...
  • standartları tutturmak gibi bir derdi olmayan ve de soyutu görebilmeyi başarmış bir insan için anlamsız bir isim tamlamasıdır. hemen herkes üşüşecek ama kim istemez yat, kat, son model araba, havuzlu villalar, iyi pahalı bir eğitim, gerçekçiliğe davet ediyorum seni, diye. osho özgürlük için coşkuya ihtiyaç vardır, der. coşkunun dışsal etkilerle hiçbir ilişkisi yoktur, tümüyle içseldir. hele ki özgürlüğün standartlarla hiç ilgisi yoktur.
  • yaşam standardı: ys
    para: p
    sağlık: s
    huzur: h
    beklentiler: b
    hayatın avagadro standardı: has(hayat tarafından herkese eşit olarak sunulan özgür seçimler yapma hakkı)

ys=p*[(s+h)/b]*has

olarak formüllendirilebilir..

formülde görüldüğü üzere ana çarpan p dir maalesef..