şükela:  tümü | bugün
  • bir sene içersinde hayatınız tamamen değişmiş ise nasıl davranırdınız? hayat bambaşka bir yere doğru sürüklenmişse. dostlarınız, dost diye düşündükleriniz, arkadaşlarınız, aileniz, kariyeriniz, sevdiğiniz kadın, amaçlarınız tamamen değişse ne düşünürdünüz?
    bir sene önce bugün bambaşka hislerim vardı, hepsi gerçekti. hepsi inanılmazdı. güç, kader, kozmos, tesadüfler tam olması gerektiği gibiydi.

hemen ardından talihsiz olaylar yaşadım, hepimiz gibi, değişimler oldu. iklimler gibi benzetme yapılır ya insanlar için, değiştim. ve o değişim, kayıp, kazanç ve yeni denge durumu beni bambaşka bir yere getirdi. geriye bakmaya fırsatım olmayan değişimler süreci "yaşamım" tamamen değişti. hayat bizden azade olarak varolan, bir gün insanoğlu da göçüp gitse dünyadan belki de devam edecek süreç. oysa yaşam bizim özne olarak yüklerimiz, sorumluluklarımız, id ve süper egomuz arasında var etmeye çalıştığımız minik dünyamız. kendi değer yargılarımız, doğrularımız, yanlışlarımız, ilkelerimiz, yalanlarımız ile yaşantımızın ta kendisi. varoluşa bir şerh düşme çabası. yaşamlarımızın hepsi kurgu, hepsi süper egomuzun icazetine bakan bir kurgu. ben de kurguyum, bunu okuyanlar da, okumayanlar da. keşke hakikat neon ışıkları ile belirseydi.

hayat ise bu telaşın, kaygıların, umutların, zaferlerin, trajedilerin, ayrılıkların, siyasetin çok ötesinde devam ediyor. yaşam bir o kadar kurguyken ve bir şeyler yaratmaya çalışırken, olmaya çalışırken. hayat net sade bir şekilde var.
    biz insan olmayı taklit ederek öğreniyoruz, insan olmak öğrenilecek bir şey . oysa kedi, köpek, kuşlar tam. bir martı "lan arada vapura yanaşayım da dişi martılara yanaşırken simit yemeyeyim" gibi kaygı taşımaz. martı martdıdır. canım çok sıkkın bu bahar açmayayım diyen bir erguvan gördünüz mü?

özetle;
    yaşam da otoportrelerimiz, egolarımız kadar kurgu ve biri o kadar da kırılgan. kurgu olan bir şey için kimse suçlanamaz, kurgu olmayan hayat ise inanılmaz bir şey. bazen o beklediğin iki sözcük dünyanı değiştiriyor. ya da beklemediğim. bağlamından bağımsız bir siktir git var mı? bağlamından bağımsız bir "seni özledim.", "seni seviyorum." yok tabii. dil de bir kurgu ve bağlamında dolaylı bir anlama sahip. hayat ise bağlamdan azade, yaşamdan azade...