şükela:  tümü | bugün
 • meclis üyelerinin suçüstü halleri dışında haklarında adli soruşturma yapılamaması.meclis kararı olmadıkça sorgulanamazlar,tutuklanamazlar,yargılanamazlar.
 • $imdi, yasama sorumsuzlugu milletvekilinin meclis cali$malarindaki soz ve du$unce hurriyetini korumasina kar$ilik, yasama dokunulmazligi milletvekillerini keyfi ve asilsiz ceza kavu$turmalarindan korur . bu bir bakima, vekillerin yurutme organinca tahrik edilebilecek kovu$turmalardan korunmalaridir . dokunulmazlik nisbidir cunku tbmm bunu kaldirabilir ve dokunulmazlik uyeler hakkinda hukuk davasi acilmasini engellemez zira bu dava vekilin gorevini yapmasina engel degildir . milletvekilligi bitince dokunulmazlik biter (sorumsuzluk cumhurba$kanligi konseyi uyeleri ve milletvekili olmayan bakanlar icin de gecerlidir) .

  (bkz: hukuk)
 • demokratik sistemlerde, millet temsilcilerinin herhangi bir etki altında kalmamalarını ve de işlevlerini yerine getirirken konuşma özgürlüklerinin sınırlanmamasını sağlayan, m.vekilleri için bir güvence durumundaki; düşüncelerin, söz ve hareketlerin, meclis çalışmaları doğrultusunda olması şartını koşan kavram... ayrıca (bkz: kovuşturma yasağı)
 • tbmm üyeleri, meclis çalışmalarındaki oy ve sözlerinden, mecliste ileri sürdükleri düşüncelerden, o oturumdaki başkanlık divanının teklifi üzerine mecliste başka bir karar alınmadıkça bunları meclis dışında tekrarlamak ve acığa vurmaktan sorumlu tutulamayacakları gibi, seçimden önce veya sonra suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. ancak ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçilerden önce soruşturmasına başlanmış olmak kaydıyla anayasanın 14. maddesindeki durumlar bu hükmün dışındadır.
 • bu akşam yayınlanan (hala devam etmekte) genç bakış programda sms ile halka sorulan konu.

  dediler ki kaldırılsın mı kaldırılmasın mı ? siz ne düşünüyorsunuz...

  en son abbas güçlü'nün söylediği oranları buraya yazmak istiyorum ki kaybolup gitmesin...

  halkın %98'i (yüzde doksansekiz) milletvekili dokunulmazlığının "kaldırılmasını" istiyor.
  halkın %2'si (yüzde iki) milletvekili dokunulmazlığının "kaldırılmasını" istemiyor.

  kemal kılıçdaroğlu bir şey söyledi bu programda, hangi ülkenin maliye bakanı'nın (türkiyede kemal unakıtan) naylon fatura konusunda davası var, hangi ülkenin başbakanının (türkiyede recep tayyip erdoğan) iett bileti kalpazanlığı (dış ülkelerde yok tabiki iett buradaki konu başka) konusunda davası var... başkaları da var hepimizin bildiği, bu dokunulmazlıkların neden kalkmadığı çok belli değil mi ?
 • halkın % 98'inin iradesine rağmen kaldırılamayan şey. neden?

  meclis, halkın iradesinin vücut bulmasını sağlayan bir organ değildir de ondan.

  milletvekillerinin varlık sebebi halkın yararına çalışmak değildir de ondan.

  evet, cumhuriyet halkın yararına veya iradesine uygun kararların alınmasını garanti eden bir yönetim şekli değildir. yalnızca halkın temsil edilmesini garanti eder.

  türkiye cumhuriyeti'nin milletvekilleri de bunu en iyi şekilde yapmaktadır. sağlamasını yapalım: milletvekillerinden birini rastgele çıkartıp yerine milletvekili olmayan bir vatandaşı yine rastgele yerleştirelim. milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması oylamasında mecliste ne yönde oy verecektir? mabadımı kaynak göstererek iddia ediyorum ki, aynı konumda olsa halkın % 98'i dokunulmazlıkların devamı yönünde oy verir! demek ki milletvekilleri halkın gayet iyi birer temsilcisidirler.

  o zaman, cumhuriyet yönetimi çerçevesinde demokrasinin de gerçekleşmesini sağlamak gerekir. bunu da yine ancak halkın iradesi sağlayabilir, ama meclis içinde, ama meclis dışında...
 • artık kaldırılmadığı sürece türk halkının gururuna dokunacaktır.
 • 1982 anayasası 83. maddesinde şöyle belirtilmiştir:

  "madde 83. – türkiye büyük millet meclisi üyeleri, meclis çalışmalarındaki oy ve sözlerinden, mecliste ileri sürdükleri düşüncelerden, o oturumdaki başkanlık divanının teklifi üzerine meclisce başka bir karar alınmadıkça bunları meclis dışında tekrarlamak ve açığa vurmaktan sorumlu tutulamazlar.

  seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla anayasanın 14 üncü maddesindeki durumlar bu hükmün dışındadır. ancak, bu halde yetkili makam, durumu hemen ve doğrudan doğruya türkiye büyük millet meclisine bildirmek zorundadır.

  türkiye büyük millet meclisi üyesi hakkında, seçiminden önce veya sonra verilmiş bir ceza hükmünün yerine getirilmesi, üyelik sıfatının sona ermesine bırakılır; üyelik süresince zamanaşımı işlemez.

  tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma, meclisin yeniden dokunulmazlığını kaldırmasına bağlıdır.

  türkiye büyük millet meclisindeki siyasî parti gruplarınca, yasama dokunulmazlığı ile ilgili görüşme yapılamaz ve karar alınamaz."

  konu ile alakalı, anayasa hukuku kitaplarında çok daha ayrıntılı halleri bulunabilecek, yasama dokunulmazlığına getirilen eleştirileri özetleyen bir yazı:
  http://www.yasayananayasa.ankara.edu.tr/…azligi.pdf
 • siyasi simanin ulkeyi dingonun ahirina cevirme, bireysel cikarlarini gozetme ve koseyi dondurme garantisidir.
 • toplumu koyunlastirma program ve projesinin meyvesidir. ehhh nihayet yiyecek efendiler tabii ki ......