720 entry daha
  • çi böreği * dışardan değil de evde kendiniz hazırlayarak yiyorsanız, o yorgunluğun ve ekstra açlığın üzerine cennete kavuşmuşsunuz gibi bir his gelebiliyor. sebze ilaveli ama güvece dönüşmemiş, kaliteli ve kararında pişmiş bir kokoreç size her şeyi unutturabiliyor. tarator soslu çıtır çıtır bir midye tava dünyayı daha keyifli kılabiliyor. nugget'larınızı mayoneze bandırıp yerken yüzünüze tatlı bir gülümseme yayılabiliyor. kısacası sevdiği şeyleri yerken mutlu hisseden biriyseniz bir anlığına da olsa dünya daha tatlı bir yer olabiliyor.

müzik, (hayvanlar da dahil olmak üzere) doğa ve yemek, benim için hayatı çekilir kılan yegane şeyler sanırım. gerçekten mutsuz ve hasta olduğum bir günümde olmadığım sürece her biri birer ilaç. mutsuz hissettiğim zamanlarda ise iyi olabileceğim tek seçeneğim doğa. ve yediğimiz gıdaların da (şöyle veya böyle) aslında bir şekilde doğayla alakalı olması, doğanın dünya üzerindeki en önemli lütuf olduğunu gösteriyor bence. dünya sadece doğaya aşık olan insanlardan oluşsaydı, zaman zaman arayıp da bulamadığımız yaşam sevinci belki de içimizden hiç eksik olmazdı. fakat bazen diğer şeylere üzülmekle o kadar çok vakit harcıyoruz ki doğayla iç içe olmaya enerjimiz bile kalmıyor. mutluluğun anahtarının bu kadar gözümüzün önünde olması ama onu kullanmaya bu kadar beceriksiz olmak da sanırım biz insanları kaosa sürükleyip tüketecek olan asıl şey. oysa ki sadece yaşam sevincinden bahsetmeye gelmiştim, ama maalesef biz insanlara düşünüp kafa yormak bile bir ceza.

güne ithafen edit: yine de her şeye rağmen 23 nisan bayramımız kutlu olsun. içimizdeki ve aklımızdaki çocuklar tatlı tatlı gülsün. gerçek çocuklar ise her daim mutlu olsun. çünkü yaşama sevinci kaçmış bir çocuğu hiçbir yiyecek mutlu edemez.
  • rahmetli anneannemin yaptığı karasubazar (bilohirsk) usulü köbete ve tataraşı (mantı). çi börek de severim elbet, ancak bizimkiler içini çok sorpalı (sulu), domatesli naneli vs. yaparlar, türkiye'de yapılanlar sanırım daha güzel (akrabalar okumayacağı için rahatlıkla yazabiliyorum) *.
  • triliçe

kelle tava
  • yaprak sarma
    yaş pasta
  • muz, çilek, çikolata vs.
  • (bkz: çikileta) *

evet çikileta. *
  • çilek.
4 entry daha
hesabın var mı? giriş yap