*

şükela:  tümü | bugün
 • tbmm uyeleri meclis cali$malarindaki soz ve oylarindan, mecliste ileri surdukleri du$unceden, o oturumdaki ba$kanlik divaninin teklifi uzerine meclisce ba$ka bir karar alinmadikca, bunlari meclis di$inda tekrarlamak ve aciga vurmaktan sorumlu tutulamazlar . bunda amac, milletvekillerine hur ve iradelerini rahatca aciklayacak ortam yaratmaktir .

  eylemlerin sorumsuzluk sinirlari icinde sayilmasi icin bu eylemer meclis cali$malari sirasinda ve oy, soz veya du$unce $eklinde aciklanmi$ olmalidirlar . hareket ve sovme eylemleri, meclis cali$malari icindeyse sorumsuzluga girer . ancak mcelis cali$masi sirasinda oy, soz veya du$unce degil (kavga, dayak bok pusur) varsabu sorumsuzluga girmez . bu sorumsuzluga "mutlak muafik" da denir arada .

  meclis sorumsuzlugu kaldiralamaz ve bu sorumsuzluk sureklidir . 1961 anayasasi'nda meclis di$i sozler icin de sorumluluk yoktu . ancak 1982 anayasasi buna bir sinirlama getirmi$tir: ba$kanlik divani aksi bir karar alirsa, bu sorumluluk kampsamina girer . meclis ba$kani belli bir konuda di$arida konu$mayi yasaklarsa bu sorumsuzluk kapsaminin di$ina cikar ve o ki$i sorumlu tutulur .

  (bkz: yasama dokunulmazligi)
  (bkz: hukuk)
 • yaşamı kaale almama, yaşıyorum ama sorumluluk bende değil yaklaşımı.
  ben isteyerek dünyaya gelmedim,* topu allaha ya da aileme atıyorum.
 • milletvekillerinin yasama fonksiyonu ile ilgili olarak mecliste kullandıkları oy, söyledikleri söz ve ileri sürdükleri düşünce nedeniyle, bunlar suç niteliği taşısalar bile, meclis dışında herhangi bir makam tarafından sorumlu tutulamamalarıdır. amaç, milletvekilinin yasama görevini özgürce yerine getirmesini ve böylece milli iradenin tam bir serbestlk içinde oluşmasını sağlamaktır. anayurdu olan ingiltere'de söz hürriyeti olarak ortaya çıkmıştır.
 • yasama sorumsuzluğunun şöyle ilginç bir tarafı da vardır; meclis kürsüsünde söylenmiş bir söz, cümle vs ne kadar suç teşkil ederse etsin, ahlaka şuna buna aykırı olsa bile, basın yayın yolu ile tekrar edilmesinde bir sakınca görülmüyor. tabiki ifadeyi aynen nakletmek şartı ile.
 • örneğin 1999 seçimlerinden sonraki yemin töreninde dsp'lilerin kürsü işgali, aslında anayasal suçtur. çünkü kürsü masuniyeti ihlal edilmiştir ve bu masuniyet, anayasanın teminatı altındadır.
 • milletvekili sorumsuzlugu. milletvekillerinin kursuden yaptiklari konusmalarda ceza almamalari. ama kursude diger milletvekiline hakaret ederse tazminat cezasi verebilir. milletvekili yasama yaptiklarindan sorumsuzdur. milletvekilligi doneminde yaptigi konusmalardan ceza almaz ama milletvekilligi bittiginde ayni konusmayi tvde yapsa ceza alir.