şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 4 şubat itibariyle istanbul devlet tiyatrolarında oynamaya başlayan oyun.

  30 yıldır evli olan bir çiftin birbirlerinden sıkılmaya başlamasıyla evliliğe sorulan sorular yükseliyor bacadan.

  (bkz: ülkü duru)

  (bkz: musa uzunlar)

  (bkz: işdar gökseven)
 • istanbul devlet tiyatrosu'nun tek perde ve yaklaşık 70 dakikalık taze oyunu.

  usta oyunculuk böyle bir şey demek ki daha premier yapalı 5 güncük olmasına rağmen su gibi akıyor oyun. ülkü duru ve musa uzunlar'ın uyumu ve performansları müthiş. dahil olduğu kısacık anda bile bizleri şaşırtmayarak ortalığı karıştıran işdar gökseven de keza.

  devlet tiyatrolarında ilk kez oyunu sergilenen israilli yazar hanoch levin'in evlilik yaşamı üzerine olan bu kara komedisi, oyuncu performansıyla anlam kazanan türden bir oyun. leviva (ülkü duru) ve yona'nın (musa uzunlar) 30 yıllık evliliklerinin geldiği noktada hayaller, beklentiler, bir ve birey olabilme çatışmaları gırla giderken gunkel'in (işdar gökseven) araya girmesiyle bir an için aynı cepheye geçmeleri güldürürken bir yandan da düşündürüyor. aslında umutsuz bir oyun fakat büyük ihtimal ileride dönüşeceğimiz huysuz ihtiyarları izlemek pek keyifli. metin olarak belki yeni bir şey söylemiyor ama güzel söylüyor doğrusu.
 • nefes almanın insanı yorduğu anlarda akla gelebilir. bazen öyle bir çıkmaza girer ki insan, en iyi seçenek hayatı kötüleyip,her şeyden vazgeçmekmiş gibi gelir,ama gerçek olan şu ki bu ülke de öğrenciyseniz; yaşamak gerçekten zahmetlidir.
 • oyuncuları sevdiğim için sıkılmadan izledim ama oyuncuların tüm çabasına rağmen bence tekstin zayıflığı kendini belli ediyor. bu arada sıkılanlar da vardı, yanımdaki adam, oyunun ilk yarım saatinden sonra ara ara horlayarak, uyudu!
 • istanbul devlet tiyatrosu'nun 2014 yılı itibariyle sahnelenmeye başlamış, başarılı metni ve oyuncu kadrosu ile dikkat çeken oyunu. istiklal küçük sahnede beraber izlediğim onlarca insan aynı anda duygudan duyguya sokmayı başarabilen, derdi insan olan bir oyun yaşamak denen bu zahmetli iş. musa uzunlar için bile izlenebilir zaten.

  oyun hakkında daha detaylı bir inceleme için:
  http://bahcelerdemaydanoz.blogspot.com.tr/…yun.html
 • direkt kızkardeşimin yorumunu yazıcam, gayet iyi özetliyor:

  "bu zayıf metin bu kadar sevimli oynanabilirdi"
 • oldukca eglenceli bir oyun. 1 saat 15 dk sonunda oyun bitince uzulduk bittigine.

  30 yillik evli ciftin, evliliklerinde yasadiklari bazi sorunlari konu almakta. ozellikle adamin artik kadindan bunaldigini gozumuze gozumuze sokmaya calisiyor, tabii kadin da buna musaade etmemeye calisiyor. ortaya da gulunc durumlar cikiyor.

  sevgilinizle veya esinizle gitmenizi tavsiye ederim. yalniz gidenler 'hmm evlilik boyle bir sey mi acaba' hissiyatina kapilmasinlar, aman diyim herkesin hayati ayridir :)

  ayrica 3 usta oyuncu rol almaktadir;

  (bkz: musa uzunlar)
  (bkz: ulku duru)
  (bkz: istar gokseven)

  --- spoiler ---

  son sahnede; adam yatakta konustugu sirada ebediyete goc etmis durumda.

  --- spoiler ---
 • istanbul devlet tiyatrosu'nun pek güzel oyunu.

  oyunun konusuna bakmadan vahşet tanrısı'nda hayranlıkla izlediğim ülkü duru, ful yaprakları ile gönlümde taht kurmuş musa uzunlar ve metonya ile hüzünlere boğan işdar gökseven bilet almam için yeterli sebeplerdi.

  taksim küçük sahne'de oyunu izlemeye başladığımda dakikalar sonra kendimi bu denli gülerken bulacağım aklımın ucundan bile geçmemişti.
  efenim, oyun 30 yıllık evliliklerinde kendini sorgulamaya başlayan; ölüm, yalnızlık, birey olmak, hayattaki yolculuğumuz gibi konulara fena halde takmış hatta o kadar takmış ki artık yaşadığı hayatı bile beğenmeyen ve karısını küçümseyen bir adamla başlıyor. ama iş sadece adamın karısını aşağılamasıyla, düşünceleriyle kalmıyor, çünkü kadının ona vereceği cevaplar var...
  hem kadının hem de adamın gözünden bir şeyleri görebilmek güzeldi. ve bu denli karanlık, iç karartıcı mevzuların komedi ile ele alınması ayrı bir başarıydı.

  oyunculuklar için denecek hiçbir şey yok. herkes o kadar iyiydi ki sanırım en çok bu yüzden eğlendik, düşündük, güldük, hüzünlendik.
  ayrıca ülkü duru daha çok dans etsin, musa uzunlar tiyatroda daha çok görünsün, işdar gökseven daha çok güldürsün...
 • bu hafta taksim küçük sahne'de izlediğim ve pek de memnun kalmadığım oyun. fazla dram yüklemesi var oyunda ve aslında bu kadar büyük bir dramdan bahsederken araya serpiştirilmeye çalışılan espriler eğreti durmuş; güldürmedi, ağlatmadı.
  oyuncuların performansına diyecek birşey yok ama; kan ter içinde kaldı her ikisi de.
  6/10