şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: umut)

umudunu kaybeden insanlar her şeyini kaybetmiş derler. çok doğru olan bir sözdür bu. hepimizin içinde, en kötü olaylarda dahi, küçük bir umut parçası vardır.
    umutsuz olduğunu düşünen ve hayatının kabus gibi geçeceğine inanan insanlar maalesef kaybedenlerden olacaktır. çünkü bu hayattaki davranışlarımız ve olaylara karşı tutumuz geleceğimizi belirler. bu konuda çokça araştırma ve bilimsel kaynak mevcut. nasıl yaşarsak, geleceğimiz de o ölçüde şekillenecektir. doğanın asla vazgeçmediği kurallardan biri de budur.

bir diğer ihtiyaç ise sevgi olsa gerek. en başta da insanın kendine, her şeye rağmen, değer vermesi gelebilir. hepimiz insanız ve doğrular kadar hatalar da yapmak zorundayız. dahası bu ikisiyle iç içe yaşamayı da öğrenmeliyiz. özellikle hataların insanın kişisel gelişiminde büyük paya sahip olduğunu biliyoruz. bu sayede insan deneyimleri aracılığıyla doğruya ve nihayetinde mutluluğa bir adım daha yaklaşmış olacaktır.
    şahsen bu hayatta "neleri yapmamalıyım" sorusunun cevabını "acabalara" yer bırakmadan direkt eyleme geçerek öğrendim. bazen hatalar kabul edilemez olabilir, ancak hiçbir zaman sadece kaybettirmez. kazandıkları da en az kaybettirdikleri kadar çoktur.

sonuç olarak şunu söyleyebilirim: kişisel olarak yaşamak için umut etmeye ve kendimi olduğum gibi kabul etmeye ihtiyacım var. aksi durumda tüm hayalleri elinden alınmış, kendine olan inancını yitirmiş ve sadece daldan düşen bir yaprak gibi gelişine yaşamış bir insan olurum.
    biliyorum, bazılarınız bana "şu an ben bir yaprak gibi umutsuzca sağa sola salınıyorum" diyebilir. eğer böyle hissediyorsanız en başta uzman bir psikolog ya da psikiyatristten yardım alın. belki de hayatınızı kurtaracak formül oradadır. hatta, psikiyatristim nasıl beni tekrar bu hayata kazandırdıysa, sizin de umutlarınızı tazeleyecek tavsiye ya da ilaçlara sahip olabilirler. eğer yukarıda bahsettiğim gibi umutsuz ve sevgisiz bir şekilde yaşıyorsanız kendinize bir şans verin ve işi uzmanına bırakın..
  • (bkz: aşk)
  • bir süredir düşünüp, hiçbişey olduğunu fark ettiğim.. çocukların ihtiyacı var biraz daha.. zamanla, dünyanın adil bir yer olmadığını gördükçe, hayal kırıklıkları yaşayınca, bir de her beklentini sıfırlaman gereken bir evlilik içinde olunca, vazgeçtim. vakit doldurur oldum.
  • acısıyla tatlısıyla, geleceğin sürprizlerle dolu olması, bir bakıma kader.

akşam akşam enseyi karartmayalım lütfen.*

ayrıca, bir sürpriz aracı olarak, gelecek.*
  • bir amaç edinmektir. bu bir kişi için aile olabilir ya da bir ev almak ya da bir araba almak ya da iş dünyasında bir yere yükselmek. bunları yaparken de yapmaktan keyif aldigimiz şeyler yapmak bu benim için (bkz: balık yakalamak)tır mesela.
  • seks, edebiyat, bilgisayar oyunları, sinema, müzik, diziler, seks, gezmek, seks, yüzmek, yamaç paraşütü bir de seks.
  • canın tatlı olmasıdır.

baya sallamışsınız, yok umut yok muzik hahah.

merak etmeyin, beyniniz hayatınızı sizin aptal aklınıza emanet edecek kadar aptal değil.

bu yüzden mutsuz insanlar yaşamaya devam ediyor.