şükela:  tümü | bugün
 • gelir ve sosyal statülerin belirlediği iki farklı hayat karşılaştırması.

  - yaşayan çoğunlukla hayatta kalmanın ne demek olduğunu pek bilmez, düşünmez, bir dönem hayatta kalan olarak yaşamadıysa hiç bilmez, aklına bile gelmez. hayatta kalan ise yaşamanın hayatta kalmaktan ibaret olduğunu sanır ve ne olduğunu yaşayanların hayatına yakinen tanık olmadıkça tahayyül dahi edemez.

  - yaşayan risk alır. atılımcı, girişkendir. hayatta kalan tamahkar ve garanticidir. elindeki üçün beş olma ihtimalini, bire düşme ihtimali de olduğu için elinin tersiyle iter.

  - yaşayan zora gelmez, alternatif kovalar. hayatta kalan direnir, dişini sıkar, daha kötü günlerini düşünüp kendini motive eder.

  - yaşayan patrondur, özel sektörde genel müdürdür, ceodur. hayatta kalanlar memurdur, ofiste yıllarını çürütüp başkalarının yükselişini izleyen demirbaş çalışandır.

  - yaşayan ağzının tadını bilir, doymak için değil tatmak için yer, mekanın sahibidir. hayatta kalan midesine inenin ne olduğunu pek umursamaz, umduğunu değil bulduğunu yer, misafirdir bu hayatta.

  - yaşayan ömründen bir gün daha eksildiği için üzülür. hayatta kalan o günü de sağ salim bitirebildiği için sevinir, şükreder.

  - yaşayanın hayali en iyi yaşayan olmaktır, hayatta kalanın ise yaşamak.