şükela:  tümü | bugün
 • en sevdiklerinizin sağlıklarını yitirmeye, sevdiğiniz sanatçıların ölmeye başladığı
  ufacık çiziklerinizin bile artık eskisi gibi 2 günde geçmemeye başladığı anlar..

  bir de annenizi en çok özlediğiniz an.
 • size doğru gibi gelen tercihlerin zaman geçtikçe ne kadar hatalı olduğunu görmektir. ne yaparsanız yapın mutlu olamamaktır. her günü hep acaba ne olacak da mutsuz olacam diye geçirmektir. insanlarla anlaşamamaktır. hastalık hastası olmaktır. ne kadar çabalarsan çabala yine hak yiyenin kazandığını bildiğin için üşengeç olmaktır. kısaca dünyada hüküm süren ve internetle birlikte iyice gözümüze sokulan adaletsizliktir.
 • duvar filminde ziya ile topal orospu arasındaki ilişki bize bu konuda bir örnek sunar.

  ziya, yetiştirme yurdunda büyümüş sonrasında hapse düşmüş bir çocuktur. annesi ve babası yoktur. topal orospu ise yetiştirme yurdunun köpeğidir. adı aslında karabaş’tır ama çocuklar ona topal orospu der. çünkü şeyi kalkan soluğu topal orospu’nun yanında alır. aslında ziya bir kez bile yapmamıştır ama diğerleri “köpekçi” der, onunla dalga geçer. karabaş, “dışarda” onu tek seven varlıktır, ziya’ın hayata tutunma sebebidir, “dışarda” olmasının anlamıdır. belki de sadece topal orospu’nun sevgisine kavuşmak için bir gün bu cezaevinden çıkmayı hayal eder.

  sonunda bir gün ziya hapisten kaçar, topal orospu’yu arar ama belediye onu zehirlemiştir. ziya’nın dünyası yıkılır. dışarda gidecek, onu seven kimse kalmamıştır. dışarda olmanın anlamı artık onun için yoktur. zati sonra yakalanır, hapse geri getirilir. çok dayak yer. belki hala hayatta kalabilir ama ziya için hayatta kalmanın da bir anlamı yoktur. acılarına dayanmaz ve ölür.