şükela:  tümü | bugün
  • yani öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı,
    70'inde bile mesela zeytin dikeceksin.
    (bkz: genco erkal) ın sesiyle duygusallaşırsınız.
  • içimdeki 70'lik dede zeytin diymek istiyor.
    ağır ameliyatlık hasta bektaşi fıkrasına gülmek istiyor. ne zeytin ağacı var ne de fıkra anlatan. hiç ölünmeyecek gibi oturmuş şiiri dinliyorum 6 senedir, sonraki 6 sene için umut olsun diye.
  • (bkz: büyük ev ablukada)

(bkz: güneş yerinde)

en sonda bartudan dinlemesi de zevkli şiir.
  • nazım hikmet'in bu olağanüstü yaratımı, hümeyra'nın ciğerine dolan nefesle birleşti birleşeli dinlemeden, duymadan yaşayamadığımız bambaşka bir his yağmuru haline geldi. tesirine kapılmamak elde değil...
  • dönüp dönüp buraya geliyorum, daha çok sevdiğim şiirler olmasına rağmen. çünkü nazım en çok insanla, en çok insana dair hikmet.
  • tülay günal’ın yalın dinlendirici sesiyle genco erkal’ın tonlamaları ve tavırlarıyla sahnede devleştiği mükemmel oyun.
    zülfü livaneli müzikleri ve nazım hikmet şiirleri harmanlanınca ortaya mis gibi lavanta kokulu eşsiz bir parfüm çıkmış. kokladıkça sarhoş eden bir parfüm.
    sahnelenen usta oyuncuların ellerinde adeta cana kana bürünmüş bir oyun olunca, büyülenmiş gibi de hissediyorsunuz. öyle bir etki ki bu, gözünüzü kırpamaya, saniyesini kaçırmaya korkuyorsunuz.
    piraye’ye yazılan saat 21:00-22:00 mektuplarını başka oyunlarda da dinlemiş olmama rağmen, genco erkal yorumuyla, mimiğiyle bambaşka şiirler dinlemiş gibi oldum. dinlerken her şiire bir daha aşık oldum. genco erkal o günleri yaşamış gibi oynuyor. bu yaşta bu kadar ezber, dudak uçuklatır! diyebilirim ki, ilk defa adeta bursa cezaevi’nde nazım hikmet’in koğuş arkadaşıymışım gibi hissettim. benim de diz ağrılarım tuttu. böbrek ağrılarım dayanılmaz oluverdi sanki.

her nazım severin, mutlaka ama mutlaka gitmesi gereken oyun.
  • bukupondan biletini aldığım, genco erkal ve tülay günal'ın oynadığı oyun.

elde ettiğim indirimle yanına bir tane de nazım hikmet kitabı almayı düşünüyorum gitmeden önce.
  • bugün ikinci kez izlediğim genco erkal ve tülay günal oyunu. kesinlike hala izleme imkanınız varken gitmeniz gereken bir oyun.
  • bu akşam kenter tiyatrosunda izlediğim oyundu. genco erkal ve tülay günal’ın oynadığı ve onlara eşlik eden 3 müzisyenin ortaya koyduğu harika bir oyundu. özellikle tülin günal sesiyle, duruşuyla mükemmeldi.
  • yamulmuyorsam 2009'da ege üniversitesi konferans salonunda genco erkal'ın tek kişilik gösteri olarak sahneye koyduğu, nefes almadan izlediğim, nazım hikmet'i bu doğum gününde de tebessümle anmama konu olan muhteşem şiiri.