şükela:  tümü | bugün
 • https://www.facebook.com/…eni/posts/784780411586937

  genpets olayını ısrarla ciddiye alan arkadaşların yönettiği sayfa. elde web sitesi dışında veri yok (göründüğü kadarıyla ek kaynakları abd'deki türk arkadaşlarıymış). ancak olaya septik yaklaşması gereken arkadaşlar kesin bir eminlikle "gerçektir" diyebiliyor. üstüne ironik bir biçimde wikipedia'yı kaynak gösterilemeyeceğini belirtiyorlar.

  ben bilimsel tabanı sağlam bir oluşum sanırdım. merak ediyorum ne olacak. aksini tam olarak ispat edemiyorum. o ana kadar sezgilerimle aldatmaca diyorum ancak yapılan çok garip.

  al: http://www.brandejs.ca/portfolio/1/genpets
 • yazdığınız yorumları silen ve hatta yorum yapmanızı engelleyen facebook'un sözde bilim sayfası.

  genpets'lerin gerçek olmadığı kaynak olarak verdikleri sitede dahi belirtilirken, kendileri hala bunun gerçek olduğuna inanmaktadır. bilimsel paylaşımlar yapan bir sayfanın bunu düzeltmesi gerekirken, inatla yalan olanı gerçek diye sunuyorlar.

  kısacası bu tarz sayfalarda bile bırakın eleştiri yapmayı, ufacık bir düzeltmeye dahi tahammülleri yok.
 • ahah engeli basmışlar. kısaca o ana kadar 250 kişiye erişerek artistin amacıyla bilinçlendirme vs. yapmak yerine daha çok aldatmacayı yaydınız demiştim. ikinci yani gerçek sanmaları durumuna da yazıklar olsun diye belirtmiştim.

  ahah çok iyi lan engellemişler. şaka gibi.

  bak gülüm ben iki ihtimali de değerlendirip ne yapmaya çalıştığını anlamaya çalışıyorum. ilk durumu normalce ikinci durumu ağır bir dille eleştiriyorum. banus. eyvallah anlıyorum yapmaya çalıştığınızı.
 • ''insan kendini ilk başta çoğaltma isteğine neden sahip olur ''

  devamlı irdelenen konu.
 • kitap.

  "moleküler makineler karmaşadan düzene nasıl ulaşır?"
  bir fizikçinin gözünden yaşamın incelenmesi. peter m. hoffman
  mehmet ali döke çevirisi ile say yayınları tarafından yayınlanmıştır.

  "yaşam dengeye yakın, sıkı denetlenen, açık, savurgan, karmaşık bir sistemdir. böyle bir sistem ancak parçaları termodinamiğin sınırlırını zorlamak için (evrim tarafından) "tasarlanmış" ise işleyebilir. yaşam, termodinamiğin ikinci yasasına karşın var olamaz; bunun yerine yaşam, elinden geldiğince ikinci yasadan en yüksek oranda yararlanmak üzere evrimleşmiştir. ama bunu nasıl yapabilir? yaşamın makineleri moleküllerin ufacık ölçeğinde nanometre düzeyinde çalışır. ama bu ölçeğin nesi bu kadar özeldir ki karmaşa yapıya ve gürültü yönlendirilmiş harekete dönüşebilir?"