şükela:  tümü | bugün
  • keskin çizgilere sahip olan insandır.

olaylar, olgular her zaman bizim istediği gibi gitmez bu hayatta, çevremizdeki kişiler bizim istediği gibi olmayabilir. beş parmağın beşi bir değildir geyiği gibi. bu noktada yine de kendince net tavır koyduğunu dillendirip bu yolla her şeye karşı dirayetli olduğunu savunan birileri çıkar karşımıza . bu kişiler birini ya çok sever ya da hiç sevmez, bir şeyden ya çok hoşlanır, ya hiç hoşlanmaz, ilkeleri çoğunlukla "ya hep ya hiç"tir. bu öznel olarak bir parça doğru gibi gözükebilir ama benim düşüncelerim gibi sadece o kişiyi bağlar.

aslında farklılıkları, farklı olanın beraberinde yeni bakış açıları kazandırdığını bu açıların da doğruya ulaşma noktasında kişiyi cesaretlendirdiği ve seçenekleri arttırdığı düşüncesi temel savımız olmalıdır. bu ayrıntı iyi yakalandığında da esneklik bizi mutluluğa götürecektir.
  • mükemmeliyetçi insandır. hayatında, düşüncelerinde griye ve yuvarlak hatlı durumlara asla yer yoktur. her şey siyah, beyaz ve dört köşelidir. aynı zamanda duygusallarsa çok bocalarlar, bocalatırlar. duygusuzlarsa da kimse tarafından pek sevilmezler.

kısaca, prensiplerinden taviz verirse ölecek hastalığına yakalanmışlardır.

çok kasmasınlar diyeceğim ama vardır onların da bir bildiği, bize düşen saygı duymak.
  • net insanlardır. şöyleydi böyleydi demezler.. kıvırmazlar. bir şey onlar için ya vardır ya da yoktur.

keşke herkes böyle olabilsindir.
  • he facebook aforizması tarzında anlaşılacaksa, bi siktirsin gitsin tarzı insandır. çünkü hayat siyah ve beyazdan ibaret değildir. gider bi duvara toslar.

ama giysilerinde filan griyi tercih etmeyen insan anlamındaysa, o benim. yaşlı gösteriyor lan.
  • metrobüste seyahat etmektedir.
  • makinedir. hayatta siyah ve beyaz diyerek her şeye kesin bir değer verirseniz bu iş çok yürümez. gri de olacaksın, yeri geldiğinde vişne çürüğü de
  • duzenli psikoterapiye baslamalidir.

(bkz: splitting)
  • gün gelir, hayatında sadece grilerle boğuşmak zorunda kalır bu insan.

hayat her zaman bizim istediğimiz gibi net olmayabilir, bir çırpıda siyah ya da beyaz diyemediğimiz olaylarla çevrilir etrafımız. ya da her şey, her zaman 1 veya 0 olmaz. arada can sıkıcı küsüratlarla uğraşmak zorunda kalırız.

ama bundan bir tık kötüsü de var; hayatınızda hiç renk olmadığı zamanlar da var, griyi bile özlediğiniz. gökkuşağından fersah fersah uzak kaldığınız.

ya hep ya hiç kafasında olan, kökten çözümleri seven bir insan tanıyorum yakından, çok da seviyorum, artık öyle düşünmüyor. çünkü örselendi. çünkü siyah ya da beyaz diye bir şey olmadığını bu genç yaşında öğrenmek zorunda kaldı.

gerçekler gridir.