şükela:  tümü | bugün
  • benim için listenin başında nietzsche gelir. nietzsche harika aykırı düşünceleri olan bir adamdı. nietzsche'nin felsefesi hiçbir zaman eskimeyecek bir felsefedir. ancak bana göre nietzsche ile birlikte diğer 2 filozof ise descartes ve aristoteles'tir. bu iki düşünürün en önemli çizgisi, yasadığı dönemlerde felsefeye yeni bir soluk kazandırmalarıdır.

aristoteles'in mantık felsefesini sistemleştiren ilk filozof olması en önemli özelliğidir. özellikle madde-form ayrımı görüşleriyle sadece kendi çağına değil, orta çağ'da egemen olan skolastik hristiyan felsefesi ve islam felsefesinin tümünün aristo'dan etkilenmesi, felsefe tarihine kazandırmış olduğu düşünce birikimini göz önünde bulundurduğumuzda aristoteles'in büyük filozof olduğu karşımıza çıkar.

descartes ise aristotoles'ten beslenmiş olmakla birlikte, ilk defa metodik şüpheyi sistemleştirip uygulayan skolastik felsefeyi yıkan adamdır. (oruç aruoba bundan bahseder.) bugün günümüzde batı dünyasının aydınlanmasına zemin hazırlayıp, rasyonel felsefeyle sentezlediği bu yöntem, yeni modern felsefenin kurulmasına öncülük etmiştir.

(bkz: friedrich nietzsche)
    (bkz: rene descartes)
    (bkz: aristoteles)
  • "yaşamamış filozof mu var?" dedirten başlık.
  • filozofları en iyi, en büyük şeklinde sıralamak da ilginçmiş. futbolcu mu lan bunlar
  • bir bakış açısı ile hz. muhammed bunlardan birisidir.
  • konfüçyüs u başa koyarım arkaya istediğinizi doldurun
  • hegel, kant, tahta.
    (bkz: tahta tabi zoruna mı gitti)

edit: niçe okuyan felsefeci ve bukovski okuyan okur yemin ediyorum çok acayipsiniz. ben bukovski severim hihihi. ben de seni severim; nereye yazayım şimdi.
    niçe'yi anlayan tek insan görmedim zaten.

-çok aykiri. saygisiz aykiri. aykiri saygisiz.
  • (bkz: herakleitos)
    (bkz: desiderius erasmus) -sağolsun var olsun-
    (bkz: şenol güneş)
  • (bkz: platon)
    (bkz: mevlana)
    (bkz: osho)
  • yazar burada büyük derken ne demek nereye varmak istemektedir?

büyük’ün tanımı yapılmalıdır. büyük ne? gönlü mü büyük, beyni mi büyük, ayağı mı, bedeni mi, başı mı, başka bir organı mı nesi büyük?
  • (bkz: saldıray abi)
    (bkz: diyojen)
    (bkz: sigmund freud)