şükela:  tümü | bugün
 • nasa tarafından yapılan açıklama ile öğrendiğimiz durum. kiralar nasıl acaba orada? evet.

  http://www.milliyet.com.tr/…a-7-yeni-dunya-2401240/
 • ıcine sicalim diye mi
 • yaklaşık 39 ışık yılı uzaklıkta olan yeni bir sistemin keşfidir. 2018 yılında yeni teleskoplar gönderilip daha detaylı bakılacak diyor nasa.
 • birine baktınız da yenilerini arıyorsunuz, yavşaklar. dünya dar geldi.

  edit: biri altta kuran demiş, daha büyük konularımız var demiş. ulan sizin en büyük konunuz ya kadının kahkaha atması ya da cenetteki bakireler.
  dünya bana dar geldi, açılın ineceğim.
 • nasa tarafından yaşanabilir olma olasılığı olan 7 gezegen keşfedilmiştir, yaşanabilir olsa duramazdın. giderdin herhalde? nabacan yoksa yaşanabilir olduğunu biliyorsan, teste gerek kalmamışki.
 • 12. lema'da, talak sûresinin 12. ayetin( allah, yedi göğü yarattı ve yeryüzünü de onlar gibi yarattı)in işari manalarında said nursi'nin değindiği durum. asra veya muhataba göreceli tabakalarının olduğuna da değinir.

  " ... küre-i arzımıza benzeyen yedi küre-i uhrâ dahi bulunmasına, zîhayata makarr ve mesken olmasına işareten..."

  arkaaşlar yeni keşfetmiş.

  vah vah.

  edit: başka insan türünün olmadığı, ama kendi başkalığına münasip hayvanatın olduğu kuran işari manalarıyla müfessirlerce de galip zandır.

  belki siz de keşfedebilirsiniz.

  su da var daha dışarda.

  allah bunları neden mi söylüyor?

  edit:
  onlarca hakaret ve küfür dolu mesaj, yüzlerce karşıt entry, binlerce fav'cı yazar; hepiniz bir, ben tek mi * ki muhatapınız ben değilim.
  cidden umrumda değilsiniz, editi şunun için giriyorum ki, töhmet altında kalan ve darlık hisseden yazarlara bir nebze nokta-i istinad olsun.

  demişler ki, bilimsel keşiften sonra müslümanların bunu sahiplenmeleri kabul edilemez, kabak tadı verdi;

  e be aptal, bu entry'i bunun için girdim zaten. zaten izhar edilmiş, bizim malumumuzda olan bir şeyi siz, sen yenisin galiba tadında yeni keşfettik zannedip bokunda boncuk bulmuş çocuk gibi gereksiz seviniyorsunuz.
  adam 60-70 sene önce eseri yazmış. açık seçik de söylemiş. sen şimdiye dek neden görmedin? okumadın? bilmedin? sormazlar mı? ''-nasa'yı bekledik aağbii.''
  bak yukarda hayat var demişim. kendine münasip hayvanları var demişim. sonra ''su'' var demişim daha dışarılarında evrenin. nasa da açıklamamış. neden şu an parlatmıyorsun? kaale almıyorsun? al koy medya manşetlerine?
  hiç yoksa at fava bekle, iyi çalışırsanız bir kaç yüzyıl sonra görürsünüz.hem; daha bunlar ne ki?
  bunlar bizi sizin kadar heyecanlandırmayan şeyler; biliyoruz ki bunlar sadece karinedir, işin sonu değil. esası hiç değil. yani daha büyük konularımız var. ama siz, araç olan şeyi maksat yapıyorsunuz. senelerdir bildiğim, ufak bir şeyi heyecanlı insanlarca birden sol frame'de görünce, acıdım.
  sebebi; siz, gündeminizi kuran'dan değilde bilimsel keşiften oluşturduğunuz için, siz arkadan takip ediyorsunuz; o da bir yere kadar. bak adı üstünde keşif. var ki keşfedilmiş. var eden de konuşmuş; halk ettiğinin ispatı için. e yapmayan ne bilir? demek ki yapan bilir. o halde bilen konuşur.
  hem; kuran'ın (3'te 1'i) malumatı evrene şamil; sonradan keşfedilmiş maddi ve manaya dair şeylerin, keşif anında anlaşılması, bunun yalan olduğuna mı işaret eder? bilakis her geçen zamanda, her keşifte kendini tekit eder. tam tersi her asırda kendini tazelendirir. tüm zamanları tuttuğuna işaret eder. bu bile anlayana bir delildir.
  öyle bir kitap yazacaksın ki, herşey içinde olacak, hem de okunduğunda anlaşılacak, asra ve muhataba göre mana tabakaları olacak, zamanlar içinde diri kalacak, ama 600 küsur sayfa olacak. herşey açık açık yazılsa, sonsuz hacimli bir kitap olur, ki yine okuyazsın? kimin ömrü kifayet eder, sonsuz diyoruz. imtihan da manasız olur.

  yine demişler ki; madem herşey kuran'da yazıyor, e müslümanlarda neden bir ilerleme, bilimsel bir gelişme yok;
  e be gerizekalı, balık neden ağaca tırmanmıyor diyorsun kendince.
  çünkü kulvarlar farklı. sen ki; tüm amaçlarını, hislerini, işlerini, fikirlerini, hayallerini bu dünyaya endekslemişsin. bunların meyvesini burada almak istiyorsun ki, bir yıldız tozu bulunca gönlünü ferahlandırmak için tüm zerrelerinle adeta yapışıyorsun. faraza, o gezegenlere şimdi gidilmeye, gezmelere başlansa, sen yine gidemeyeceksin. acizsin. fakirsin oğlum. gitme umudu ekmeği bile seni sonsuz mutlu edebiliyor. çünkü elinden gelen başka birşey yok. acizsin, fakirsin; ömrün yok denecek kadar az.
  müslüman ki; tüm emellerini, hislerini, işlerini, fikirlerini, hayallerini ahir ve baki olan gerçek hayatına endeksler. ekimi buraya, meyveyi orda almak nazarına göre şekillendirir. cam kırıkları gibi müsveddesine değil, elmas gibi aslına taliptir. bu evrendeki maddi manevi nimetlerin numune, asıllarının o sonraki sonsuz hayatta olduğunu bilerek hareket eder. bu sebeple asli görevlerini ve asli taleplerini bu dünyaya göre şekillendirmezler.

  şimdi desem ki sana, şurda 1 saat bekle.
  sen de beklemeye başladın. kalmadı, ev yaptın. olmadı, iş çıkardın. işte bu dünyada ne yaptınsa onu yaptın. alt üstü 1 saat kalacak ama ebeden kalacak sanarak davrandın durumu olmaz mı? e bu aptallığın bönlüğün daniskası değil mi? sana yapma etme denmiyorki, yap ama aslını unutma, 1 saat sonra gideceğini unutma, öyle yap, ona göre yap.

  gerçekliği sadece bu dünya olmuş sen; ölümden sonraki hayatı için bile çalışan müslümana gerici, medeniyet eskisi, cahil diyorsun. bu ne yaman çelişki.
  sadece, gerçekten acıyorum; aklı dar, fikri dar, yeri dar... bilmiyor; bilmediğini de bilmiyor.
  allah'ın ve dininin kimsenin savunmasına ihtiyacı yoktur. galip olacak da odur. biz sadece o safta olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz.
 • bu tip gelişmeler bizim ülkemizdeki insanları ilgilendirmiyor gibi bir hava var tabii normal olarak... fakat çok önemli bir gelişmedir, seneye yeni teleskoplarla birlikte bir çok detayı daha öğrenme şansımız olacakmış. ayrıca keşfedilen 7 gezegenden 3 ünün yaşanabilir habitatlara sahip olduğunu söylüyor nasa.
 • kendi gezegenini yaşanmaz hale getiren insanoğlunun son keşfi.
  iyi bok yedin.
 • oysa düzgün kullanıldığında bir tanesi yetmektedir.