şükela:  tümü | bugün
 • nasa tarafından yapılan açıklama ile öğrendiğimiz durum. kiralar nasıl acaba orada? evet.

  http://www.milliyet.com.tr/…a-7-yeni-dunya-2401240/
 • yaklaşık 39 ışık yılı uzaklıkta olan yeni bir sistemin keşfidir. 2018 yılında yeni teleskoplar gönderilip daha detaylı bakılacak diyor nasa.
 • birine baktınız da yenilerini arıyorsunuz, yavşaklar. dünya dar geldi.

  edit: biri altta kuran demiş, daha büyük konularımız var demiş. ulan sizin en büyük konunuz ya kadının kahkaha atması ya da cenetteki bakireler.
  dünya bana dar geldi, açılın ineceğim.
 • nasa tarafından yaşanabilir olma olasılığı olan 7 gezegen keşfedilmiştir, yaşanabilir olsa duramazdın. giderdin herhalde? nabacan yoksa yaşanabilir olduğunu biliyorsan, teste gerek kalmamışki.
 • 12. lema'da, talak sûresinin 12. ayetin( allah, yedi göğü yarattı ve yeryüzünü de onlar gibi yarattı)in işari manalarında said nursi'nin değindiği durum. asra veya muhataba göreceli tabakalarının olduğuna da değinir.

  " ... küre-i arzımıza benzeyen yedi küre-i uhrâ dahi bulunmasına, zîhayata makarr ve mesken olmasına işareten..."

  arkaaşlar yeni keşfetmiş.

  vah vah.

  edit: başka insan türünün olmadığı, ama kendi başkalığına münasip hayvanatın olduğu kuran işari manalarıyla müfessirlerce de galip zandır.

  belki siz de keşfedebilirsiniz.

  su da var daha dışarda.

  allah bunları neden mi söylüyor?

  edit:
  onlarca hakaret ve küfür dolu mesaj, yüzlerce karşıt entry, binlerce fav'cı yazar; hepiniz bir, ben tek mi * ki muhatapınız ben değilim.
  cidden umrumda değilsiniz, editi şunun için giriyorum ki, töhmet altında kalan ve darlık hisseden yazarlara bir nebze nokta-i istinad olsun.

  demişler ki, bilimsel keşiften sonra müslümanların bunu sahiplenmeleri kabul edilemez, kabak tadı verdi;

  e be aptal, bu entry'i bunun için girdim zaten. zaten izhar edilmiş, bizim malumumuzda olan bir şeyi siz, sen yenisin galiba tadında yeni keşfettik zannedip bokunda boncuk bulmuş çocuk gibi gereksiz seviniyorsunuz.
  adam 60-70 sene önce eseri yazmış. açık seçik de söylemiş. sen şimdiye dek neden görmedin? okumadın? bilmedin? sormazlar mı? ''-nasa'yı bekledik aağbii.''
  bak yukarda hayat var demişim. kendine münasip hayvanları var demişim. sonra ''su'' var demişim daha dışarılarında evrenin. nasa da açıklamamış. neden şu an parlatmıyorsun? kaale almıyorsun? al koy medya manşetlerine?
  hiç yoksa at fava bekle, iyi çalışırsanız bir kaç yüzyıl sonra görürsünüz.hem; daha bunlar ne ki?
  bunlar bizi sizin kadar heyecanlandırmayan şeyler; biliyoruz ki bunlar sadece karinedir, işin sonu değil. esası hiç değil. yani daha büyük konularımız var. ama siz, araç olan şeyi maksat yapıyorsunuz. senelerdir bildiğim, ufak bir şeyi heyecanlı insanlarca birden sol frame'de görünce, acıdım.
  sebebi; siz, gündeminizi kuran'dan değilde bilimsel keşiften oluşturduğunuz için, siz arkadan takip ediyorsunuz; o da bir yere kadar. bak adı üstünde keşif. var ki keşfedilmiş. var eden de konuşmuş; halk ettiğinin ispatı için. e yapmayan ne bilir? demek ki yapan bilir. o halde bilen konuşur.
  hem; kuran'ın (3'te 1'i) malumatı evrene şamil; sonradan keşfedilmiş maddi ve manaya dair şeylerin, keşif anında anlaşılması, bunun yalan olduğuna mı işaret eder? bilakis her geçen zamanda, her keşifte kendini tekit eder. tam tersi her asırda kendini tazelendirir. tüm zamanları tuttuğuna işaret eder. bu bile anlayana bir delildir.
  öyle bir kitap yazacaksın ki, herşey içinde olacak, hem de okunduğunda anlaşılacak, asra ve muhataba göre mana tabakaları olacak, zamanlar içinde diri kalacak, ama 600 küsur sayfa olacak. herşey açık açık yazılsa, sonsuz hacimli bir kitap olur, ki yine okuyazsın? kimin ömrü kifayet eder, sonsuz diyoruz. imtihan da manasız olur.

  yine demişler ki; madem herşey kuran'da yazıyor, e müslümanlarda neden bir ilerleme, bilimsel bir gelişme yok;
  e be gerizekalı, balık neden ağaca tırmanmıyor diyorsun kendince.
  çünkü kulvarlar farklı. sen ki; tüm amaçlarını, hislerini, işlerini, fikirlerini, hayallerini bu dünyaya endekslemişsin. bunların meyvesini burada almak istiyorsun ki, bir yıldız tozu bulunca gönlünü ferahlandırmak için tüm zerrelerinle adeta yapışıyorsun. faraza, o gezegenlere şimdi gidilmeye, gezmelere başlansa, sen yine gidemeyeceksin. acizsin. fakirsin oğlum. gitme umudu ekmeği bile seni sonsuz mutlu edebiliyor. çünkü elinden gelen başka birşey yok. acizsin, fakirsin; ömrün yok denecek kadar az.
  müslüman ki; tüm emellerini, hislerini, işlerini, fikirlerini, hayallerini ahir ve baki olan gerçek hayatına endeksler. ekimi buraya, meyveyi orda almak nazarına göre şekillendirir. cam kırıkları gibi müsveddesine değil, elmas gibi aslına taliptir. bu evrendeki maddi manevi nimetlerin numune, asıllarının o sonraki sonsuz hayatta olduğunu bilerek hareket eder. bu sebeple asli görevlerini ve asli taleplerini bu dünyaya göre şekillendirmezler.

  şimdi desem ki sana, şurda 1 saat bekle.
  sen de beklemeye başladın. kalmadı, ev yaptın. olmadı, iş çıkardın. işte bu dünyada ne yaptınsa onu yaptın. alt üstü 1 saat kalacak ama ebeden kalacak sanarak davrandın durumu olmaz mı? e bu aptallığın bönlüğün daniskası değil mi? sana yapma etme denmiyorki, yap ama aslını unutma, 1 saat sonra gideceğini unutma, öyle yap, ona göre yap.

  gerçekliği sadece bu dünya olmuş sen; ölümden sonraki hayatı için bile çalışan müslümana gerici, medeniyet eskisi, cahil diyorsun. bu ne yaman çelişki.
  sadece, gerçekten acıyorum; aklı dar, fikri dar, yeri dar... bilmiyor; bilmediğini de bilmiyor.
  allah'ın ve dininin kimsenin savunmasına ihtiyacı yoktur. galip olacak da odur. biz sadece o safta olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz.
 • bu tip gelişmeler bizim ülkemizdeki insanları ilgilendirmiyor gibi bir hava var tabii normal olarak... fakat çok önemli bir gelişmedir, seneye yeni teleskoplarla birlikte bir çok detayı daha öğrenme şansımız olacakmış. ayrıca keşfedilen 7 gezegenden 3 ünün yaşanabilir habitatlara sahip olduğunu söylüyor nasa.
 • oysa düzgün kullanıldığında bir tanesi yetmektedir.
 • muhteşem lan. ciddi ciddi muazzam bir şey ve kimsenin umrunda değil. oğlum 7 tane en az 3 tanesi yaşanabilir ve içerisinde suyun ve yaşamın bulunma ihtimalinin çok fazla olduğu gezegen sistemi bulduk lan. 39 ışık yılı uzakta ve gezegenler birbirlerine çok yakın. boyut olarak venüs ve dünya gibiler. en az 6 tanesi taşımsı. etrafında döndükleri yıldız güneşimize benziyor ve 500 milyon yaşında, bizim güneşimiz ise 4.6 milyar. gezegenlerin sıcaklıkları 0-100 derece arası değişiyor.

  daha ne olsun lan.

  edit: gelen çok sayıda mesaj oldu. hayatın oluşması için gerekenlerin milyarda bir olasılıklar olduğunun farkındayım. fakat olay sadece hayat bulmak değil. insan türü şu anda mars'ı yaşanabilir hale getirmeye çalışıyorsa bundan 200 yıl sonrasını düşünün. bu gezegenler bizim için birer b planı olabilirler. birinde su buharı olsa veya yaşanabilir atmosfer basıncı olsa gerisini hallederiz zaten biz. yani hayata dair hiçbir şey bulamadığımız senaryoda bile kazancımız var. bu gezegenlerle ilgili bilgi almaya çalışırken öğrenilecek şeyler ve geliştirilecek teknoloji de cabası. kendi türünüzü hafife almayın. 1610'da jupiter'in uydularını teleskopla gözlemleyen galilei'den, 2017'de yaşanabilir görünen gezegenlere bakıp "ay çok uzak nasıl gideceğiz ki :(" diye burun kıvırmaya geçtik. ciddi anlamda elle tutulur uzay keşifleri 1940'lardan beri oluyor. 80 yılda bunları yapan insan türü 200 yıla şimdi haberlerini okuduğumuz bu gezegenlerin çoktan üzerinde yaşayıp içlerini batırmış olur.
 • bunu sadece said nursi değil, cin ali okula başlıyor kitabının yazarı rasim kaygusuz da önceden haber vermiştir:

  [c. sinan sağıroğlu sesiyle okuyalım]

  "git ali git." ve "ali haftada yedi gün var." cümlelerindeki derin manaya bakalım. öncelikle ali'nin tam ismi, cin ali'dir. yani insan olmayan ali. bu uzaylı olduğunu gösterir. şimdi ikinci cümleye bakalım: "ali haftada yedi gün var"

  gün neye göre belirlenir? güneş'in konumuna göre. yani güneş'e göre. güneş ne güneş? gezegen. güneş gezegendir. cümlede 7 tane günün olduğu söyleniyor, yani yedi güneş, yedi gezegen demek.

  son cümle: "ali okula git. git ali git."

  yani diyor ki, geldiğin yere dön cin ali, yani uzaylı ali. senin diyor gezegenin diyor burası değil diyor. yedi tane yaşanabilir gezegen var, bunlardan birine git diyor. işte bu da böyle bir kanıttır. çerçeve belli.

  şüphesiz ki bunda niçe kanıtlar var.