şükela:  tümü | bugün
 • teknolojiyle gelişen hız kavramı, karakterlerin değil diplomarın konuşması, kibrin, gururun olmazsa olmaz karakter özellikleri olması, insanların kendisine verdiği değerin artmasıyla karşıdakine verdiğin değerin azalması, herkesin herşeyi bilmesi ile birlikte gelişen, bedenin bu zaman dilimine sıkışmasına karşılık ruhun gidebildiği kadar geçmişe gitmek istemesi, yaşanılan zamana adapte olamamasıdır.

  burada sık sık dile getirilen bir söylem var: ortadoğu bataklığı. yaşadığımız coğrafyanın bataklık olup olmadığı bilemem ama anadolu kavramıyla özdeşleşmiş değerlerin, güzelliklerin, sadece bu coğrafyada yaşayan kişilere ait olduğunu düşündüğüm binlerce kültürel miras ve ahlaki değerler var.

  bu yaşanılan yüzyıla ayak uyduramamanın anadoluda doğmuş, büyümüş, yetişmiş her insanda olduğunu düşünüyorum. (her insan ifadesine kendini katmayanlara saygılar) düşünüyorum çünkü bu yaşanılan doğu batı arası sıkışmışlık sadece insanın içinde değil, ailesi ve geçmişiyle de alakalı.

  medeniyet(!) için döndüğümüz batı bize gerçekten istediğimiz olmak istediğimiz medeniyeti verecek mi? sahi medeniyet ne? özgürlük mü, kültür mü, teknolojik ilerleme mi? medeniyete hangi tanımı verirsek verelim, böyle bir tanıma sahip olmak bizi ileri taşıyacaktır. bir ideal, bir hedeften bahsediyoruz sonuçta. daha iyisini, daha fazlasını arzu ediyoruz.

  sorun şurda çıkıyor ki bu coğrafyanın çocuklarını ne anglo sakson medeniyeti(!) ne avrupa medeniyeti (!) kabul eder. biz de onları kabul edemeyiz. biz aptalca safi taklitçilikle medeniyeti bulacağımıza inanarak var olan öz değerlerimizi karakterlerimizi yitiriyoruz. bu medeniyet (!) bulma sevdasıyla kavga ediyoruz. bu kavgada ise hem batıcılar(genel olarak) hem müslümanlar(genel olarak) eziliyor, kırılıyor.

  bu toplumun bir birini dinlemeye, bir biriyle konuşmaya, barışmaya ihtiyacı olduğuna inanıyorum. bu iş siyasetle asla çözülemez, çözülse dahi bu diyaloğu arzu eden öne çıkan isimlerin siyasetiyle çözülür. oy için toplumu bir birine düşüren, ayrıcı ve kutuplaştırıcı bir siyaset işleri daha çok mahvedecektir. çözüm yine bizde, kendimizde. siyasilerle ya da aydın denilen ne idüğü belirsiz dangalakların köşe yazılarıyla, kitaplarıyla çözülemez.

  herkes atalarıyla, geçmişiyle, annesiyle, babasıyla barışmak zorunda. inkar bir çözüm değil.
 • mürtecilerin yaşadığı sikimsonik bir sorun. yaşadığı çağa ayak uyduramayanlar doğal/yapay seçilimle yok oluyorlar. çok takmayın kafanıza.