şükela:  tümü | bugün
  • "dayanamayacaktım;
    kahredici bir sıkıntı vardı içimde.
    birden hatırladım.
    eve varınca kendimi öldürecektim.
    rahatladım."
    aylak adamların yalnızlığında,
    duvar yazısı.
  • havası, atmosferi anayurt oteli'ne benzeyen güzel öykü.
  • ebeveynlerimizden bize kalan bir yığıntının arasında, hatta çöküntü, yıkım denilebilecek bir ülkede onlar gibi yaşamadan hayatta kalmaya çalışıyoruz. bizlerden öncekiler de yaşamazdı, yaşanmazdı, hayatta kalmak denilebilirse denilebilir, büyük şehirlerin en iğrenç yerlerinde nefes almaya çalışarak, büyük şehrin en güzel yerlerinde yaşayan insanların yemek yedikleri, eğlendikleri veya günü bitirdikleri yerlerde yemek yemeye çalışarak, eğlenmeye uğraşarak ve günü bitirerek ki en kolayı günü bitirmektir, hayatta kalmaya çalışıyoruz, bir annenin olmadığı ev gibi bir annenin olmadığı şehir ve sokaklar, iğrenç istanbulun en aşağılık caddelerinde bize bunu, korkunç acımasızlıklara alıştırıldığımız ve sigara içtiğimiz ve yere türkürdüğümüz her yerde hatırlatılıyor. bizi oluştururlarken bile masum olmayan bir birleşme sonucu ortaya geldiğimiz dünyada masum olmadığımızı anlamak değil, ne kadar kirlendiğimizi fark etmek en kolayı haline gelene dek bu alçak sokaklarda bu alçak şehrin en yaşanmaz yerlerinde nefes almaya çalışıyoruz. dikili bir ağacı görünce ölüm geliyorsa aklımıza ve gövdesine sarılıp o ağacın ölümü düşünüyorsak veya tüm geçmişimiz şehrin en işlek caddelerine işlenmiş ise ve o en işlek caddelerinde işlenen o bokttan kafelerde günlerimizi geçirmirsek, o tüm ipe sapa gelmez düzenimizle hani buralarda cumartesi günü evde yalnız başına geçiren ezik başlıklarındaki iğrenç muhabbetler kadar iğrenç kaldırımlardan seke seke eve gidiyor ve yıllardır çökmekte olan bir aile ocağına başımızı sokup saçlarımızın dökülmesini, dişlerimizin ağrımasını düşünüyorsak, yaşanmaz bu, hayır yaşanmaz.
  • "ışığı yaktım. perdeler inik, bir de kapı sürgülü oldu mu kendi ülkemdeyim burda. yeğindim, sivrisinek gibi."

(bkz: yeğin/@ibisile)
    (bkz: yeğni/@ibisile)
  • yusuf atılgan'ın eserlerinde cinsellik ve cinayet birlikteliğinin keskin örneklerinden olan bir hikaye.