• sevgili yaşar güvenir,
    beklenti bu ya, ucu bucağı yok.. bizde de bitmiyo beklenti, 10 şarkıda donup kalakalıyoruz ama olsun sonra tekrar başa dönüp dinliyoruz, tekrar tekrar.. benciliz ya, ulaştığımız kadarı üzerinden ahkam kesen, sahnelerde söylenleri yakalayamanın acısını bu 10 şarkıyla geçiştiriyoruz... hantır dedi ki sizin için ' türkiye'nin frank sinatra'sı, dandirik bi melodiyi bile baştacı edebilir..' teşekkür ederiz yaşar bey, size ve bıraktığınız 10 tane ruhunuza.
  • yayınladığı tek lpnin adı sensiz saadet olan, bu şarkının bildiğim en iyi yorumunu seslendiren insan
  • hayatımda ilk defa bir müzisyenin ruhumu kederden arındırdığını hissettim. bunu ona söyleyebilmek isterdim. mekanın cennet olsun türk hafif müziğinin naif ustası.
  • yasar guvenir ankara radyosunda kanun sanatcisi olan osman guvenir'in oglu. cocukluk ve genclik yillari ankara radyosunda gecmis. 1940'li yillarda bircok sanatcinin yetismesinde etken olan "radyo cocuk kulubu"nden yetismis. bir celal ince hayrani sanatci. daha o yillarda celal ince'yi radyo studyosunda program yaparken kumanda odasindan dinlemis. sesinin rengi de celal ince'ye benziyormus ve bunu acik acik söylermis.

1940'li yillarda firmayla 10 plaklik anlasmasi olmasina ragmen plaklarin hammaddesinin yurtdisindan az gelmesi nedeni ile ancak bir plak yapmis. bunda da fehmi ege'nin besteleri var, fakat en unlusu "yillarca sabrettim", "sensiz saadet neymis" eseridir.

yasar guvenir, yillarca sahnelerde calisti. o yillarda unlu bir sanatciydi. sonra rahatsizlandi ve muzigi birakti. ve 10 ocak 1998'de ebedi aleme göc etti.

(bkz: murat guvenir)
  • bu tarz insanların ilk okul,orta okul müzik derslerinde çocuklara gençlere tanıtılması gerek.nesil görsün müzikal anlamda neredeymişiz nerelere gelmişiz.
  • bir televizyon programinda aynen soyle demisti "cocukken akordiyonla basladim; sonra gectim piyanoya... allah ayirmasin"
  • gecen akşam zapping olayını icra ederken trt2'de sezen cunhur önal'lı müzik yelpazesi programında tanıdığım, 1998 yılında vefat etmiş 50 'lerde pop denilince akla ilk gelen isimlerden olduğunu sezen bey 'den öğrendiğim sensiz saadet neymiş'i ağzım açık dinlediğim, çok geç tanıdığım ilk fırsatta bulursam cd kaset bi şey hemen sahip olacağım müzik adamı.
  • sensiz saadet neymişini açtım az evvel.
    4:59'luk şarkının sonunu getiremedim.
    3:52 sularında canım inanılmaz rakı çekti; youtube'u kapattım.
    çok geç oldu kilo yapar :(

yaşar güvenir'in türkiyenin sevilen sanatçılarından biri olduğu dönemlerde yaşamak isterdim;
    flash tv'nin en çok izlenen kanallardan biri olduğu bu dönemde değil!
  • türk hafif müziği'nin kendine özgü büyük ustası (bkz: bir daha gelmez onun gibisi)

sensiz saadet neymis için tıklayınız:
    http://www.youtube.com/watch?v=z-z0hbnnqt8
  • kalın çerçeve siyah gözlüklü entelektüel insan. döneminde çok sevilen bir sanatçıdır. maalesef ki çok az sayıda eseri kayıt altına alınabilmiş, kendi sesinden bir çok eseri unutulup gitmiştir. keşke sıkıntılı bir döneme denk gelmese de 10 tane albüm yapabilseymiş. sadece 1 adet taş plak, 3 adet 45 lik ve 1 adet lp si vardır. nadir bulunan tek lp sine sahip olduğum için çok şanslıyım. üstadı analog dinlemek başka bir keyif veriyor. ayrıca, bergama sevdaları (1952) ve küçük sevgilim (1971) isimli iki filmde de rol almıştır.
hesabın var mı? giriş yap