şükela:  tümü | bugün soru sor
 • altındağ'lıdır. eril ankara'nın kadın yüzüdür. "ankara'da neden hiç kadına dair bir şeyler yok" sorusunu bir kez daha sormama vesile olmuştur. neden ankara'da kadın hep bir erkeğin ardında ya mermi taşır ya bayrak ya gururla ufka bakar?? neden anıtlar hep erildir?? neden bir kadının adı ancak öldürüldüğünde filan bu şehirde bir sokağa ya da caddeye verilebilir??
 • alevilerin kıblesi insandır diyerek cemal cemale yani yüz yüze oturmanın öneminden bahseden insandır.
 • ne güzel yazılar yazıyor birgün'de. solcu, sendikacı, kadın, kürt, alevi, dersimli ... tıpkı benim gibi, bu ülkede "olunmaması gereken her şey"i olmuş. altan öymen'in döneminde chp'de genel başkan yardımcılığı yapmış kısa bir süreliğine.

  tek kötü tarafı, trt'deki "antisemit" dizi olan ve türkiye ile israil'in arasını açan ayrılık dizisinin danışmanlarından birisi olması. yaşar seyman diziyi savunuyor; ama, dizinin danışmanlarından biri de dinci yeni şafak'ın dinci yazarlarından hakan albayrak idi. yakışıyor mu yaşar hanım bu isimle aynı fotoğraf karesinin içine girmek?

  yazdığı bütün yazıları keyifle okuyorum, o ayrı; bir de, emekçilerden ve ezilenlerden yana olan kişiliğini de ayrıca takdir ediyorum.
 • 1954 doğumlu sendikacı, yazar, siyasetçi, kadın hakları savunucusu. hüznün coşkusu altındağ, umut gün ışığında gibi eserlerin mübdii.

  yaklaşık 10 000 kadının sergilediği kadının türküsü organizasyonunun yaratıcısı olması hasebiyle her türlü övgüyü hak eden, bu ülkeye her alanda kadın elinin değmesi gerekliliğini savunan önemli bir düşün insanı.

  doğulu, ataerkil ve kalabalık bir ailenin tahsilli tek kızı olarak sırf özhikayesiyle bile önemli bir rol modeldir.
 • başlıca eserleri ,
  hüznün coşkusu altındağ (1986), umut gün ışığında (öykü, 1990), kadın ve sendika ([1992]), yüksek sesle düşünmenin tam sırasıdır, (1997), söz sözü açtı mı? (söyleşi, hasan harmancı ile,1998),umut gün ışığında (2000), fındık çiçek açınca (2002), kadının türküsü metin yazarı (müzikal, 3 nisan 2004’te almanya-oberhausen’de 12 bin kişi izledi.)
  yer aldığı iki eser
  aydınlanmanın kadınları (1998), kadınlar olmadan asla (1998),
  fırat’a mektuplar (2007)
  yüzlerce paneller, tartışmalar yönetti ve konuştu.
  örgütlü toplum ve örgütlü birey olmayı savundu.
  sodev, basidav, basisen, türk – iş, yazarlar sendikası, edebiyatçılar derneği, dil derneği ve pen üyesi, sander (avrupalı sanatçılar derneği) başkanı.

  [kaynak.kimkimdir.gen.tr]
 • klasik samimiyetsiz bağyan solcusu.
 • 1989'dan bu yana basisen'in ankara ve iç anadolu bölge başkanıdır. kendi deyimine göre "rekor", ilk seçim hariç hep rakipsiz seçilmiş.[1] 1999-2000 seneleri arası chp'nin altan öymen döneminde genel başkan yardımcılığı yapmıştır, hatta partinin web sitesindeki biyografisine göre: "17 ay genel başkan yardımcılığı ile sendikacılığı birlikte sürdürdü." (link1) türk-iş listesinden seçilip 1998'den beri parti meclisinde.

  faruk bildirici'ye verdiği söyleşide "türk-iş’te kadın sayısı hâlâ çok az. devrimci disk’te de kadın yok" diyerek apaçık yanlış bilgi vermiştir. zira, bugün disk genel sekreteri olan arzu çerkezoğlu, 2007'den beri dev sağlık-iş'in genel başkanı olarak seyman'dan hiyerarşik olarak daha "üst" konumda. yamulmuyorsam, disk'in kadın delegeleri de seyman'ın konfederasyonundan hâlen daha fazla. tabii disk'te durumun fecaat olduğu su götürmez, ama alttan karşılaştırmalar gereksiz. aynı argümanı genel seçimlerde habire chp'den aday adayı olup bi türlü listelere giremeyen berrin gürçay delikçi'nin yayını kazete'de de yazmıştı (link2).

  halen odatv yazarı. yakışır.

  (bkz: metin tiryakioğlu)

  [1] "kadınların gitmesi gereken yurtdışı kadın kongrelerine erkek sendikacılar gidiyor", hürriyet, 18 mart 2012
  http://www.hurriyet.com.tr/…acilar-gidiyor-20151192
 • samimiyet fukarasıdır, jelatine aldanılmasın. isminin önüne koyduğu bütün sıfatları özenle ar-ge işlemine tabi tutmakta üstüne yoktur. şu sıra chp'de vekillik kovalıyor, yakışır.