şükela:  tümü | bugün
 • avrupa atletizm şampiyonası 10.000mt de tek başına koşuyor yarış bitmedi ama uzak fark attı arkadaki gruba.
  yayın ntvspor...
  edit: 31:12:86 ile 1. oldu böylece kendisine ait 23 yaş altı avrupa rekorunu da geliştirdi.kendisi 19 yaşında.
 • kenya türklerindendir kendisi. tebrikler.

  umarım sonradan doping konuları kıçımıza girmez. öyle alıştırdılar çünkü.
 • türkiye milli takımını temsil etmesi anlamsız olan birçok sporcudan biri. olimpiyatlara ve atletizm şampiyonalarına geçmişe göre daha fazla sporcu ile katılmakla övünüyorlar da bunlardan kaç tanesi gerçekten türkiye'de yetişmiş? kaç tanesi say desen 2 tane türk yemeği sayabilir? kaç tanesi türkiye'nin gençlerine sunduğu spor imkanlarını yansıtıyor? yansıtmayı geçtim, türkiye'de bir spor salonu adı söyle desen söyleyemezler. bu kadar anlamsız işler yapmayın lütfen, sinirlendirmeyin beni.
 • sonia o'sullivan'ın 1998 budapeşte avrupa atletizm şampiyonası'nda yaptığı ve elvan abeylegesse'nin 2010 avrupa atletizm şampiyonası'nda tekrarladığı 5000-10000 dublesi, 2016 avrupa atletizm şampiyonası'nda tekrarlayan 19 yaşındaki devşirme atlet. yani şampiyona tarihinde 5-10 bin dublesini yapan 3. atlet oldu.

  derece: 15:18.15
 • besiktas tekerlekli sandalye basketbol takimi'nin tek bayan oyuncusu. gecirdigi trafik kazasi sonucu tekerlekli sandalyle yasamak zorunda kalan, ayni kazada tum ailesini kaybedince yalniz besiktas ve ilhan mansiz sevgisiyle hayata baglanan, yoneticiler ve ilhan mansiz'in cabalariyla turkiye'de kadinlara yonelik bir engelliler spor aktivitesi bulunmamasi ayibinin bir cilvesi olarak besiktas tekerlekli sandalye basketbol takimi'nda kendine yer bulan, ve takimdasi olmaktan gurur duydugum sporcu.

  kendisiyle ilgili cikan haber asagida bulunabilir:

  http://www.tsd.org.tr/…php?id=10&type=0&haberid=155
 • 23.05.2015 turk vatandasi olma tarihi, mart 2016 turkiye adina yarisma hakki kazanma tarihi. an itibariyle rio 2016 olimpiyatlarinda 5000 metre finali kosuyor.

  spiker "evet 3 kenyali arasinda goruyoruz yasemini" diyor ama ben tipatip birbirinin ayni 4 kenyali goruyorum diye icimden gecirdim ki megersem kenya asilliymis hatta kenyali iste bildigin.

  edit: yarisi 6. olarak bitirdi. derecesi 14:56.96
 • tarihte israil'e atletizmde ilk avrupa şampiyonluğu (10 bin metre yarışında) madalyası kazandıran kenya kökenli 29 yaşındaki atlet lonah chemtai salpeter'in son tura girildiğini belirten çan sesini, kendisinin yarışı kazandığının kutlaması sanıp yarışı bırakmaya kalkışması sonucu, 2018 avrupa atletizm şampiyonası'nın 5 bin metre yarışında 14 dakika 57 saniye 63 saliselik derecesiyle üçüncü oluveren, asıl ismi vivian jemutai olan 11 aralık 1996 doğumlu kenya kökenli atlet.

  yarış sonrası yapılan röportajda trt muhabiri türkçe bir şey söyle, dedi o da ingilizce "herkes beni çok seviyor" dedi. ama ben hariç...
  atletizm federasyonu başkanlığı yaptırılan fatih çintimar, "allah nasip etti" dedi. salpeter'i gözünde o derece mi büyütmüş acaba!!!
 • (bkz: vivian jemutai)

  portekiz’in lizbon kentindeki avrupa kros şampiyonası’nda, 58 atletin katıldığı büyük kadınlar müsabakasında parkuru 26:52’lik dereceyle 1. olarak tamamlayıp, büyüklerde üst üste dört altın madalya kazanan ilk kadın sporcu olarak tarihe geçen kenyalı atlet. parkurun önemli bir bölümünü tek başına koşup en yakın rakibi norveçli karoline grovdal’ın 15 saniye önünde bitiş çizgisine gelen vivian jemutai, istanbul enkaspor kulübü sporcusu.
 • 2018 avrupa atletizm şampiyonası kadınlar 5000 m finalinde, 14:457.63'lük derecesi ile bronz madalya kazanan 21 yaşındaki atletimiz.

  israilli 10 bin şampiyonu lonah chemtai korlima, yarışı 2. sırada bitirdim diye sevinirken, bir tur daha olduğunun farkına varamadı. devam etti ama ritmini kaybedince onu geçti ve 3. sıradan kürsüye çıktı.

  son avrupa şampiyonu, en azından kürsüye çıktı.

  edit: israilli yarışın başlarında yaptığı kulvar hatası nedeniyle zaten diskalifiye olacakmış.
 • 5000 ve 10 000'i açık ara kazanarak yeteneğini ortaya koymuştur.